پرسونا مخاطب در حقیقت یک اصطلاحی است که استفاده از آن در سال‌های اخیر بسیار رواج داشته است.

این واژه در حوزه‌های بسیار مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از این حوزه‌ها می‌توان به بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوا، مدیریت ارتباط با مشتریان، تولید محتوا، مدل کسب و کار، ارائه مطلب و حتی توسعه محصول اشاره کرد.

به این نکته توجه کنید که پرسونا در تمامی حوزه‌هایی که استفاده می‌شود دارای معنای مشابهی است.

اصطلاحاتی مانند پرسونای مخاطب (Audience Persona)، پرسونای مشتری (Customer Persona)، پرسونای خریدار (Buyer Persona) و پرسونای مصرف‌کننده (Consumer Persona) برخی از اصلی‌ترین اصطلاحاتی هستند که از ترکیب واژه پرسونا ساخته شده است.

در طراحی سایت و استفاده از یک سئو سایت مناسب بهتر است از پرسونا مخاطب استفاده کنید.

آی تی مهر با بهترین کارشناسان خود در استفاده از پرسونا مخاطب به شما کمک شایانی خواهد کرد.

پرسونا مخاطب چیست؟

برای تعریف از پرسونا می‌توان به این صورت گفت که این اصطلاح در حقیقت تمامی خصوصیات مشتری‌ها اعم از جنسیت، سن، تحصیلات، شغل، علایق، اهداف، نیازها و… می‌باشد.

شما با مشخص کردن این اطلاعات به راحتی می‌توانید محتوای کارسازتری را برای طراحی سایت خود داشته باشید و مشتری‌های خود را بهتر شناسایی کنید.

البته به این توجه کنید که پرسونا یک شخصیت خیالی می‌باشد که با توجه به هدف کسب و کار انتخاب خواهد شد.

کسب و کارها می‌توانند در بازه رهای زمانی مختلف اهداف بازاریابی مختلفی داشته باشند، در نتیجه بهتر است قبل از طراحی و اجرای محتوا این خصوصیات را مورد بررسی قرار دهند.

ممکن است در یک هدف از کسب و کار نیازمند به طراحی چندین پرسونا باشید زیرا ممکن است مخاطبان شما در چندین گروه قرار داشته باشند.

این اطلاعات برای طراحی سایت به شما کمک بزرگی خواهد کرد. علاوه بر این موضوعات شما می‌توانید طراحی سایت ارزان را از آی تی مهر که بهترین طراحان سایت به روز را دارد بخواهید.

آیا مخاطبین خود را می‌شناسید؟

در هنگام تولید محتوا برای طراحی سایت بهتر است این جمله را در ذهن داشته باشید که شما مخاطب محتوایی که تولید کرده‌اید نیستید!

در نتیجه مخاطبین شما چه کسانی هستند؟ آیا مخاطب شما را می‌شناسد؟

اگر شما نه باشد بهتر است خود را بازنده در نظر داشته باشید. بخش زیادی از مشتری‌های خود را از دست خواهید داد زیرا شما به جای متمرکز شدن بر روی بازار هدف بیهوده هزینه‌های مختلف را برای تولید محتوا خرج کرده‌اید.

در نتیجه اگر شما قصد دارید که کسب و کارتان در مدت زمان طولانی فروش خوبی را داشته باشید. بهتر است همین حالا به سراغ برنامه‌ای بروید که به شناخت مشتری‌ها به شما کمک کند.

اما چطور می‌توان مشتری‌ها را شناسایی کرد؟ پاسخ به این سؤال بسیار ساده است از تدوین پرسونای مخاطب استفاده کنید.

بهتر است این کار را به دست متخصصین این راه بسپارید تا بتوانید نتیجه دلخواه را دریافت کنید.

اما اگر شما در این راه اطلاعات کافی را داشته باشید می‌توانید از تجربه خود استفاده کنید که بسیار مفید خواهد بود.

علاوه بر این موضوع الگوریتم سئو گوگل به صورتی طراحی شده است که رضایت مشتری‌ها را در اولویت قرار داده است.

با استفاده از پرسونای مخاطب می‌توانید سئو سایت خود را افزایش دهید و رتبه بهتری را در طراحی سایت به دست آورید.

روش‌های جمع‌آوری اطلاعات برای طراحی پرسونا مخاطب

حال ممکن است برای شما این سؤال پیش آید که چگونه باید بتوانید اطلاعات مخاطب و یا مشتری‌های خود را به دست آورید؟

به زبان ساده‌تر چگونه متوجه شوید که مخاطبین شما چه ویژگی‌هایی دارند؟ به چه مواردی علاقه‌مند هستند؟ درآمد آن‌ها چقدر است؟ هدف از خرید محصولات چیست؟ و…

برای این کار شما ابزارهای مختلفی را در دست خواهید داشت که در ادامه این راه‌ها را برای شما بیان خواهیم کرد:

مصاحبه

یکی از اصلی‌ترین و بهترین راه‌هایی که ITMEHR به شما پیشنهاد می‌کند مصاحبه با افرادی است که به تازگی از شما خرید کرده‌اند.

این افراد دقیقاً همان کسانی هستند که با خرید از شما دقیقاً همان ویژگی‌هایی را دارند که یک خریداری واقعی می‌تواند داشته باشد. علاوه بر این موضوع از آنجایی که این افراد از شما خرید کرده‌اند هیجان زده بودند و بیشتر نیز همکاری خواهند کرد.

حتی ممکن است بسیاری از خریداران از خریدهای خود راضی نباشند، باید از آن‌ها نیز بخواهید دلیل‌های خود را بگویند تا بتوانید مشکلات خود را رفع کنید.

ممکن است تعداد این خریداران از خریداران راضی بیشتر باشد! در این صورت شما از مشکلاتی که دارید نیز آگاه خواهید شد.

پرسش‌نامه

از دیگر روش‌هایی که شما می‌توانید پرسونا مخاطب را تهیه کنید استفاده از پرسش‌نامه است.

پرسش‌نامه را می‌توانید با استفاده از لینک سازی برای مخاطبین خود ارسال کنید.

در این پرسش‌نامه می‌تواند سؤالات مختلفی را بنویسید. برای آن که بتوانید یک انگیزه برای پاسخ دادن به پرسش‌نامه ایجاد می‌کنید می‌توانید به کسانی که به این پرسش‌نامه پاسخ داده‌اند کد تخفیف ارسال کنید.

آزمون A/B

تست‌های a/b معمولاً در طراحی سایت برای تشخیص دادن این که کدام یک از نسخه‌های از دو حالت متنوع تأثیر بیشتری در جذب مخاطبین دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای این تست، دو نسخه کاملاً مشابه از یک سایت طراحی می‌شود و فقط یک عنصر آن در این دو صفحه تغییر داده می‌شود به‌عنوان‌مثال رنگ سایت تغییر پیدا کرده است.

بعد از آن باید این دو صفحه را به صورت هم زمان در دسترس کاربران قرار دهید تا بتوانی متوجه شوید از کدام یک از این طراحی‌ها استقبال بیشتری مواجه می‌شود.

همین امر باعث می‌شود که شما متوجه شوید که کدام یک از رنگ‌ها مخاطبین بیشتری را به سمت سایت جذب خواهد کرد.

همین امر می‌تواند برای دیگر عنصرهای وب سایت نیز مورد تست قرار دهید تا بتوانید پرسونا مخاطب کامل‌تری را از مخاطبین سایت خود به دست آورید.

دسترسی به شبکه‌های اجتماعی مشتری

راه‌های دیگری که شما می‌توانید پرسونای مخاطبین خود را بررسی کنید استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌باشد.

بیشتر مخاطبین در پروفایل‌های خود در یکی از شبکه‌های مجازی مشخصات خود را به صورت کامل نوشته‌اند. شما می‌توانید با دسترسی به این پروفایل‌ها یک پرسونا مخاطب کامل را در اختیار داشته باشید.

علاوه بر این موضوع شما می‌توانید با پیدا کردن صفحه اینستاگرام مخاطبین خود سبک زندگی آن‌ها را نیز مورد بررسی قرار دهید و از این طریق لوازم خانگی و محصولات مورد نیاز آن‌ها را بشناسید.

استفاده از کوکی‌ها

حتماً به این مورد برخورد داشته‌اید که هنگامی که شما وارد سایت می‌شوید طراحی سایت به صورتی است که به شما اطلاع می‌دهد این سایت از کوکی شما استفاده خواهد کرد.

شما نیز به راحتی می‌توانید از این ابزار بر روی سایت خود بهره بگیرید و با استفاده از کوکی‌های افرادی که به سایت شما سر می‌زنند علایق آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

با استفاده از کوکی‌ها شما می‌توانید به صفحه‌ها سر بزنید و به این نکته توجه کنید که اوقات فراغت خود را در چه سایت‌هایی سر می‌کنند.

این مجموعه با رعایت الگوریتم های سئو گوگل بهترین سایت‌ها را طراحی می‌کند.