بازاریابی برونگرا؛ کسب و کارهای مختلف برای گسترش و جذب مخاطب نیاز به روش‌هایی دارند تا در معرض دید افرادی فراتر از دایره اطراف خود قرار گرفته، به آن‌ها معرفی شوند و مخاطب جذب کنند.

 از زمانی که رسانه‌های اولیه و ابزارهایی چون دستگاه چاپ و بعدها تلویزیون و رادیو به وجود آمدند، بازاریابی و جذب مخاطب تحولی عظیم پیدا کرد.

رسانه‌های کاغذی، بیلبوردهای تبلیغاتی، رادیو و تلویزیون به ابزاری پربازده برای بازاریابی تبدیل شده و بستر رشد کسب و کارهای بسیاری را فراهم کردند.

 مخاطبین مختلفی که در حال مشاهده یا گوش دادن به برنامه رادیویی و تلویزیونی محبوب خود بودند، ناگهان با تبلیغ یک پودر ماشین لباسشویی مواجه می‌شدند و ناچارا به آن گوش می‌کردند.

از میان این افراد بودند کسانی که در هنگام خرید پودر ماشین لباسشویی به یاد آن تبلیغ افتاده و به مشتری ثابت آن برند تبدیل می‌شدند.

این اتفاقات برای بیلبوردهای خیابان، تراکت‌های تبلیغاتی و انواع تبلیغات هم صادق است. در این مقاله از آی تی مهر با ما همراه باشید. 

بازاریابی برونگرا

بازاریابی برونگرا

در واقع همه مواردی که مثال زدیم و اقدامات جذب مشتری مشابه آن را بازاریابی برونگرا می‌نامند.

همه ما کم و بیش با بازاریابی و روش‌های جذب مشتری آشنایی داریم. خوب است بدانید که بازاریابی و تمام روش‌های متعدد خود در دو دسته کلی قرار می‌گیرند‌: بازاریابی درونگرا  inbound marketing و بازاریابی برونگرا outbound marketing.

 اما این دو چه تفاوتی با هم دارند؟ منظور از بازاریابی برونگرا چیست؟

به منظور پاسخ به این سوالات و تعریف بازاریابی برون‌گرا، آی‌تی‌مهر مجموعه‌ای از حرفه‌ای‌ترین متخصصان و مهندسان در زمینه طراحی سایت و بهینه سازی و سئو سایت قصد دارد در این مقاله به بررسی کلی بازاریابی برونگرا بپردازد، در ادامه با ما همراه باشید.

تعریف بازاریابی برونگرا: به چه نوع بازاریابی، بازاریابی برونگرا می‌گویند؟

برای اینکه با مفهوم بازاریابی برون گرا آشنا شویم، لازم است ابتدا بازاریابی درونگرا را بشناسیم و تفاوت‌های این دو نوع بازیابی را مورد بررسی قرار دهیم.

در عصر فناوری و ارتباطات گسترده که دریایی از اطلاعات، خدمات و محصولات در شبکه‌های مجازی در دسترس اغلب افراد قرار می‌گیرند، بازاریابی سمت و سوی تازه‌ای پیدا کرده است. احتمالا برای شما هم پیش آمده است که برای خرید یک محصول یا دریافت خدماتی خاص در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام و… جستجو کنید و شما به دنبال کسب و کارهای مورد هدف خود بگردید.

شاید تا به حال به آن توجه نکرده بودید، اما این روش نوعی بازاریابی به نام بازیابی درونگرا است؛ وقتی کسب و کاری خدمات خود را در پلتفرم‌های در دسترس مخاطب قرار داده و خدمات خود را ارائه می‌دهد، مخاطب درخواست کننده خدمات آغاز کننده ارتباط با کسب و کار بوده و در حال شکل دادن بازاریابی درونگرا است.

جالب است بدانید که سئو سایت که به تازگی تا این حد مورد توجه کسب و کارهای مجازی قرار گرفته یکی از عوامل تاثیرگذار در بازاریابی درونگرا است. وقتی سایتی طراحی می‌شود، برای جذب مخاطب هدفمند یا بازاریابی درونگرا لازم است با لینکسازی اصولی و.. خود را با الگوریتم‌های سئو گوگل سازگار کرده و جزو صفحه‌های اول نتایج قرار بگیرد.

این راه به ثمر نشستن بازاریابی درونگرا است. پس…

بازاریابی برونگرا چیست؟

بازاریابی برونگرا چیست؟

بازاریابی برونگرا دقیقا عکس این موضوع است. در تعریف بازاریابی درونگرا گفتیم مخاطب هدفمند(مخاطب واقعی که دقیقا خدمات شما را می‌خواهد و به احتمال بیشتر مشتری شما می‌شود) آغاز کننده ارتباط با کسب و کار است اما در بازاریابی برون گرا این امر دقیقا برعکس است. در بازاریابی برونگرا کسب و کار به دنبال ارائه خود به مخاطبان است.

در این نوع بازاریابی، برندها دست به تبلیغات گسترده می‌زنند تا با معرفی خدمات خود به انبوه مخاطبان، مشتریان واقعی خود را پیدا کنند. تا پیش از گسترش چشمگیر فناوری و فضای مجازی این نوع بازاریابی عمده اقدامات لازم برای جذب مخاطب را شامل می‌شد اما پس از گذشت زمان و امکان جستجوی لحظه‌ای خدمات مورد نیاز همه چیز تغییر کرده و بازاریابی برون‌گرا چون گذشته مورد توجه نیست.

در واقع بازاریابی برونگرا همان طور که طیف وسیعی از مخاطبان را شامل می‌شود و در هر حال یکی از پر قدمت‌ترین روش‌های بازاریابی به شمار می‌رود، معایبی نیز دارد.

یکی از بزرگترین معایب آن هزینه زیاد است. پربازدیدترین راه‌های بازاریابی برون گرا نصب بیلبورد، تبلیغ تلویزیونی، تبلیغ در فضای مجازی و… هستند که هر کدام هزینه‌های کلانی را در پی دارند. حتی اگر کسب و کار بزرگی نداشته باشید که بخواهید بیلبورد یا تبلیغ تلویزیونی تهیه کنید، برای یک استوری تبلیغاتی توسط بلاگرهای پرمخاطب اینستاگرام باید چند میلیون هزینه کنید.

در صورتی که بازاریابی درونگرا آنچنان هزینه غیر معقولی ندارد و در روش‌های طراحی سایت و سئو سایت هزینه مناسبی برای تان خواهد داشت.(در سایت آی‌تی‌مهر امکان طراحی سایت ارزان نیز وجود دارد!)

از سوی دیگر، متاسفانه بازاریابی برونگرا بازدهی چندانی نسبت به هزینه‌های خود ندارد. از بین هزاران فردی که اتفاقی تبلیغ شما را می‌بینند و افرادی که تبلیغاتتان را به سرعت رد می‌کنند، مشتریان کمی هستند که از بازاریابی برونگرا جذب شما شوند.

در هر صورت بازاریابی برونگرا به خصوص برای کسب و کارهای اینترنتی یک آیتم بسیار موثر است. توصیه می‌شود کسب و کارها توازن را بین بازاریابی برونگرا و درونگرا حفظ نموده و با میانه روی هم مشتریان قدیم خود را راضی نگهداشته و هم مخاطبان جدیدی جذب کنند.

ارتباط بازاریابی برونگرا و درونگرا و سئو سایت

شاید طبق مفاهیمی که در مورد بازاریابی برونگرا و درونگرا وجود دارند، این دو مورد را کاملا جدای از هم بدانید اما در واقع بازاریابی و روش‌های آن برخی مواقع به هم پیوسته هستند.

طراحی سایت و ارائه خدمات به مخاطبانی که به رسانه شما مراجعه می‌کنند، رویدادی بود که در بازاریابی درونگرا اتفاق می‌افتاد. اما این سایت از ابتدا که مخاطب چندانی ندارد؛ در اینجا بازاریابی برونگرا الزام پیدا می‌کند. تبلیغات گسترده‌ای که در معرض دید افراد زیادی قرار گرفته و گروه هدف از آن‌ها را جذب می‌کنند.

این تنها مثالی از ارتباط بازیابی درونگرا و برونگرا بود. علاوه بر ارتباط الزامی که بازاریابی برونگرا و درونگرا با هم دارند، فراهم کردن بستر هر یک برای دیگری هم می‌تواند سودآور باشد.

به عنوان مثال اگر سایت خود را بهینه سازی کرده باشید و در صفحه اول جستجوها خدمات خود را به مخاطبان ارائه دهید و یا هر رسانه پر بازدید دیگر که داشته باشید، می‌توانید تبلیغات مربوط به بازاریابی درونگرا کسب و کارهای دیگر را در رسانه خود قرار داده و در کنار کار اصلی خود از این روش کسب درآمد کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله از آی تی مهر سعی کردیم به طور کامل و به زبان ساده بازاریابی برونگرا را مورد بررسی قرار دهیم. در آخر توجه داشته باشید که طراحی و سئو سایت یکی از پربازده‌ترین روش‌های بازاریابی در حال حاضر است.

در آی‌تی‌مهر می‌توانید با استفاده از پنل‌های طراحی سایت ارزان، بهینه سازی سایت و لینکسازی اصولی، سایت خود را با الگوریتم های سئو گوگل سازگار کرده و مخاطبان هدفمند بسیاری را به رسانه خود جذب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This post is also available in: Arabic English