اصول جذابیت در طراحی سایت که باید بدانید

طراحی سایت چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

برخورد اول همیشه مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در ذهنیت هر فرد است. داشتن یک وب‌سایت جذاب و کاربر پسند باید از اهداف اصلی کسب و کارها، از کوچک گرفته تا بزرگ، باشد.

وقتی کاربری وب‌ سایت شما را باز می‌کند، قبل از خواندن مطالب مهم اول طراحی سایت شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در همان ثانیه‌های اول است که تصمیم می‌گیرد صفحه را ببندد یا در آن بماند پس اینجا اهمیت اصول جذابیت در طراحی سایت را بخوبی متوجه می شویم.

حال که به اهمیت این موضوع در ITMEHR پی بردید وقت آن رسیده که فکر اساسی به حال طراحی وب‌سایت خود کنید. در این مقاله قصد داریم چند مورد مهم که به جذب کاربر و ترغیب به بیشتر گشتن در وب‌سایت شما می‌کند بپردازیم.در پایان نیز از اهمیت سئو سایت برای وب سایت خود غافل نشوید.

چیدمانی که چشم را نوازش کند

در نظر داشتن طرحی متعادل که محتواهای شما را به راحتی در معرض نمایش قرار دهد، باید از اهداف اصلی شما در طراحی وب‌سایت باشد. محتواهایی که به این شکل نوشته شده‌اند برای کاربران بسیار جالب‌تر خواهند بود.

برای این کار، تصور کنید که دیوار و یا ستونی نامرئی وجود دارد سپس سعی کنید که محتوای خود به روشی متعادل و جذاب در آن چهارچوب قرار دهید.  تعادل همیشه به معنای تقارن نیست. از چیدمان‌های نامتقارن استفاده کنید تا چشم کاربران را به سمتی که می‌خواهید هدایت کنید.

فضای سفید در طراحی سایت همیشه ضروری است

فضای خالی در وب‌سایت، همه چیز را دلبازتر می‌کند و به بازدید کنندگان اجازه می‌دهد تا به راحتی مطلب نوشته شده را دریافت کنند.

در اصطلاح طراحی سایت فضای خالی را «فضای سفید» می‌نامند. فضای سفید درک خوانندگان را بهبود می‌بخشد. در طراحی سایت هر محتوایی که با فضای سفید احاطه شده باشد توجه کاربر را به خودش جذب می‌کند و تمرکز در درک مطلب نیز بالاتر خواهد بود. زیرا چیزی وجود ندارد که حواس بیننده را از آن مطلب پرت کند، این یکی از بحث های مهم در اصول جذابیت در طراحی سایت می باشد.

نکته آخر این است که فضای سفید در طراحی سایت، صرفاً به رنگ سفید نیست بلکه می‌تواند همان رنگ پس زمینه وب‌سایت شما باشد.

استفاده از رنگ‌ها در جلب توجه کاربران

مشاغل کوچک از هویت تجاری قوی سود بسیاری می‌برند. بخشی از این هویت باید ترکیبی از رنگ‌هایی باشد که از نظر بصری، وب‌سایت و برند شما را به کاربران یادآوری کند. اگر رنگ مارک خود را تا الان مشخص نکرده‌اید باید هرچه زودتر دست بکار شوید.

بیشتر بخوانید: تکنیک های هوشمندانه افزایش رتبه در گوگل

در انتخاب رنگ عوامل زیادی همچون تجزیه و تحلیل هدف مخاطب، روان‌شناسی رنگ و سایر عوامل وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.

اگر رنگ برند خود را انتخاب کرده‌اید، آن را به‌عنوان نقطة شروع تعریف طرح‌های رنگ وب‌سایت خود استفاده کنید؛ یعنی تمام رنگ‌های دیگری که انتخاب می‌کنید باید با توجه به رنگ اصلی برند شما انتخاب شده باشند. وقتی ترکیب مناسب با رنک مارک خود را انتخاب کردید، این ترکیب را به طور مداوم در وب‌سایت خود بکار ببرید.

از گرافیک در طراحی سایت استفاده کنید

استفاده از گرافیک و تصویر مناسب،‌بخش همین از حفظ نام تجاری شما است. تصویر بسیار بیشتر تأثیرگذار بوده و قدرت بیشتری برای برانگیختن احساسات را دارد.

گرافیک وب‌سایت شما می‌تواند به ایجاد ارتباط بین شما و بازدیدکنندگان کمک کند. استفاده از اینفوگرافی یک روش عالی برای درج محتوای تصویری در سایت شما است. اگر اطلاعات پیچیده‌ای برای انتقال دارید می‌توانید از نمودارها در طراحی سایت استفاده کنید. برای این کار از یک اینفوگرافیک رنگی استفاده کنید.

آیکون‌های منو، دکمه‌ها و سایر عناصر کاربردی نیز باید مورد توجه طراح وب‌سایت قرار بگیرد. یکی از مثال‌های بارز آیکون‌ها، آیکون خانه یا صفحه اصلی و سبد خرید است که در هدایت کاربران بسیار مهم هستند.

اندازه گرافیک‌ها باید در تناسب با صفحه و سایر عناصر وب‌سایت باشد – به ویژه از تصاویر بسیار بزرگی که بخش زیادی از صفحه اصلی را می‌گیرند خودداری کنید. در طراحی سایت حتماً عناصر گرافیکی خود را بهینه کنید تا سریع‌تر لود شوند. هر تصویری که استفاده می‌کنید باید بهینه شود تا از سرعت بارگذاری نکاهد.

مقالات: تفاوت بین هاست و دامین چیست؟

زمان بارگذاری را به حداقل برسانید

اجازه ندهید که کیفیت پایین در طراحی وب‌سایت از سرعت بارگذاری صفحات بکاهد. سایتی که کند باشد و بارگذاری صفحات آن بیشتر از ۳ ثانیه طول بکشد، بسیاری از کاربران را از خود می‌راند.

برای بالابردن سرعت می‌توانید گرافیک وب‌سایت را بهینه کنید و اندازه فایل را تعیین کنید. اگر سایت شما کد سفارشی دارد همه آنها را در CSS یا جاوا اسکریپت ترکیب کنید. تعداد درخواست‌های سرور وب‌سایت خود را کاهش دهید. همچنین می‌توانید از فایل‌های HTML خود را فشرده کنید.

به حداکثر خوانایی دقت کنید

قلم وب‌سایت در خوانایی مطالب بسیار تأثیرگذار است. اگر قلم درستی را انتخاب کنید پیام شما خیلی بیشتر در صفحه به چشم خواهد آمد. ولی اگر انتخاب قلمتان اشتباه بوده باشد، چیزی که به دست می‌آورید یک آشفتگی چشمگیر است که خواندن متن را دشوار کرده و باعث می‌شود کاربران از وب‌سایت شما خارج شوند.

با توجه به آزمایش‌های بسیاری که در طراحی سایت انجام شده، فونت‌های sans serif همانند Arial بیشترین سازگاری در انواع دستگاه‌ها و نمایشگرها خواهند داشت. اندازه سایز استاندارد نیز از ۱۶ تا ۱۲ پیکسل تخمین خورده است.

قلم خود را حفظ کنید تا خواننده احساس کند در متن شما انسجام وجود دارد. دلیلی ندارد که بخواهید قلم خود را تغییر دهید. از بیش از دو یا سه فونت در سایت خود استفاده نکنید. زیرا این کار می‌تواند ظاهری آشفته و گیج کنند به محتوای شما بدهد.

صفحات کوچک را از یاد نبرید

امروزه همه از موبایل و تلفن هوشمند برای وب‌گردی استفاده می‌کنند و بسیاری از کاربران با این وسیله‌ها به وب‌سایت شما دسترسی خواهند داشت. پس باید مطمئن شوید که طراحی وب‌سایت شما برای موبایل نیز مناسب است.

در طراحی وب‌سایت خود واکنش گرا بودن صفحات وب‌سایت را در اولویت قرار دهید. واکنش گرا در طراحی سایت یعنی تنها یک نسخه از وب‌سایت وجود دارد که می‌تواند با اندازه صفحه تغییر کند. هنگام انتخاب قلم، نحوه نمایش دکمه‌ها و آیکون‌ها و همچنین سایر عناصر کاربردی، کاربران دستگاه‌های تلفن هوشمند را در نظر داشته باشید. شاید کلیک کردن با موس روس خیلی از آیکون‌ها ساده باشد ولی ممکن است لمس همین آیکون‌ها در تلفن همراه چالش برانگیز شود.

سخن پایانی

برای طراحی سایت خود وقت بگذارید. امروزه دیجیتال مارکتینگ و دسترسی به اطلاعات یک شرکت، فروشگاه یا وب‌سایت شخصی بسیار مهم است.

صفحه آرایی زیبا، قابل دسترس با فضای سفید فراوان داشته باشید. هوشمندانه از فونت‌ها، رنگ‌ها و گرافیک استفاده کنید. کاربرانی که با موبایل وب‌سایت‌ها را لود می‌کنند در خاطر داشته باشید و مهم‌تر از همه به برندسازی سازی خود که نشانگر تجاری شما بوده و شمارا در ذهن افراد پررنگ می‌کند، اهمیت دهید.