در حال حاضر طراحی سایت با وردپرس ریسپانسیو، یک فاکتور بزرگ در هنگام طراحی وب در نظر گرفته می­شود. اما اگر شما شخصا یک طراح نیستید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که این اصطلاح واقعا به چه معناست. حتی ممکن است مطمئن نباشید که وبسایت کسب و کار شما آیا لزوما می­بایست طراحی واکنش‌گرا را اجرا کند یا خیر.

برای اینکه بدانید طراحی واکنش‌گر چیست و چرا برای وبسایت کسب و کار شما بسیار مهم است، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی ریسپانسیو، یک روش طراحی رابط کاربر گرافیکی (GUI) است که برای ایجاد محتوایی که به راحتی با اندازه ­های مختلف صفحه نمایش تنظیم می­شود، به کار می­رود. همچنین این روش یکی از فاکتور های اصلی سئو سایت به شمار می آید. به عبارت دیگر، طراحی واکنش‌گر روشی است برای گردآوری یک وبسایت، به گونه ­ای که بطور خودکار محتوا و عناصر آن برای صفحه ­ای که نمایش داده می شود، مقیاس بندی شده باشد.

این امر باعث می­شود تا تصاویر از عرض صفحه بزرگتر نباشند و کاربرانی که با تلفن همراه خود از سایت دیدن می­کنند، برای خواندن مطالب به زحمت و انجام کار اضافی نیفتند.

هدف نهایی از طراحی واکنش‌گر جلوگیری از تغییر اندازه، پیمایش، بزرگنمایی یا تغییر مکان­ های غیرضروری در وبسایت است، که این مشکلات در سایت­هایی که برای دستگاه­های مختلف بهینه نشده ­اند بسیار رخ می­دهد.

اکنون با طراحی سایت ریسپانسیو، به جای طراحی چندین وب­سایت برای  انداز ه­ های مختلف صفحه، فقط یک وب­سایت طراحی می­شود که بصورت خودکار، مقیاس بالا یا پایین را داشته و با دستگاهی که در آن مشاهده می شود مطابقت دارد.

همانطور که می­بینید طراحی ریسپانسیو شرکت آی تی مهر می­تواند به شما کمک کند تا بسیاری از مشکلات وبسایت خود را برطرف کنید. این نوع طراحی، سایت شما را برای نمایش در تلفن­ های همراه مناسب ­تر می­ نماید، نوع نگاه شما را در دستگاه­ های دارای صفحه نمایش بزرگ و کوچک بهبود می ­بخشد و در نتیجه مدت زمانی را که بازدید کنندگان در سایت شما سپری می­کنند، افزایش  می ­دهد. علاوه بر آن، می­تواند به بهبود رتبه ­بندی سایت شما در موتورهای جستجو کمک نماید.

چرا طراحی سایت ریسپانسیو بسیار محبوب است؟

در اوایل سال 2010، کاربران بیش از دسکتاپ شروع به استفاده از دستگاه ­های دستی مانند موبایل و تبلت کردند. در این وضعیت دو راه­ حل اصلی وجود داشت. طراحان می­ توانستند چندین نسخه از یک طرح بخصصوص را بسازند، که هر یک دارای ابعاد ثابت باشد، روشی که با نام طراحی سازگار یا adaptive از آن یاد می­شود.

متناوبا آنها می ­توانستند روی یک طراحی منعطف و منفرد کار کنند، که به نوعی کشیده یا کوچک شده و در نهایت متناسب با صفحه نمایش شما باشد، شیوه­ای که با نام طراحی واکنش‌گر یا واکنش­گرا و یا responsive شهرت دارد.

سازمان­ها و طراحان وبسایت، نادیده گرفتن مزایای طراحی ریسپانسیو را سخت دانستند. هر چند که طراحی واکنش‌گر بی­ عیب و نقص هم نبود، با این وجود مزایای قابل­ توجه و جذابیت آن، بطور مداوم در حال افزایش بود. امروزه طراحی واکنش‌گر به یکی از چندین ویژگی اجباری سازمان­هایی مانند Google تبدیل شده است.

مشخصات فنی طراحی سایت ریسپانسیو

Fluid Grid System

عناصر و المنت­ ها درصد یکسانی از فضا را اشغال می­کنند، هر چند صفحه بزرگ یا کوچک شود. این بدان معناست که شما می­ بایست محل پیکسل­ ها را انتخاب کرده و اندازه طرح را نیز تعیین کنید، تا عناصر به روشی ثابت بالا یا پایین شوند.

Fluid Image Use

اگر از سیستم شبکه CSS برای طراحی پایه خود استفاده کنید، برای شما راحت­ تر خواهد بود، زیرا برخی از آنها به صورت رایگان در دسترس هستند. شما می­ بایست اندازه مورد نظر را بر اساس زمینه بصورت درصد محاسبه نمایید. این حداکثر عرض ویژگی­های طراحی شماست، که تقسیم بر حداکثر عرض مرورگر صفحه نمایش کاربران می­شود.

وقتی این درصد ویژگی­ها را به خصوصیات مورد نیاز در اسکریپت CSS اعمال کردید، یک طرح واحد خواهید داشت که با توجه به اندازه صفحه کاربران، گسترش یافته و یا کوچک می­شوند.

برخلاف متن، تصاویر بطور طبیعی روان نیستند. بدان معنی که تصاویر از صفحه یک دستگاه به دستگاه دیگر، به همان اندازه و پیکربندی پیش فرض خود هستند. یک ریسک آشکار در این مورد آن است که طراحی شما در دستگاه­ ها، متناقض بنظر می­رسد، زیرا تصاویر نمی­ توانند تنظیم شوند و بنابراین با عناصر دیگر موجود در صفحه دچار ناسازگاری می­شوند. در نتیجه برای اطمینان از کوچک شدن تصویر برای صفحه­ های کوچک، از دستور :CSS  img {max-width: 100%;} استفاده می­شود.

Media Queries

اینها فیلترهایی هستند که شما برای شناسایی ابعاد دستگاه مرور و نمایش مناسب طراحی استفاده می­کنید. با استفاده از این موارد، شما می­توانید تعیین کنید که کاربر در چه اندازه­ای صفحه نمایش طراحی شما را مشاهده می­کند.

این فیلترها برای رسیدن به شرایط خاص، چیدمان المنت­ های سایت را تغییر می­ دهند. شما همچنین می­توانید این موارد را از طریق CSS وارد کنید و بیشترین کدهایی که استفاده می­شوند حداقل عرض، حداکثر عرض، حداقل ارتفاع و حداکثر ارتفاع هستند. بنابراین براساس عرض، ارتفاع، جهت و دیگر موارد قابل ­توجه موجود در یک صفحه، شما می­ توانید نحوه ارائه طرح خود را برای کاربران مختلف، بطور دقیق تعیین نمایید.

ناگفته نماند که شما این امکان را دارید تا از بین انواع ابزارهای در دسترس، مانند Bootstrap ، H5P ، Gomo و Elucidat یکی را بدین منظور انتخاب نمایید و آشکار است که همیشه نیازی به تخصص برنامه نویسی نخواهید داشت.

برخی ملاحظات برای طراحی سایت ریسپانسیو

در شیوه واکنش‌گر، شما به انعطاف­ پذیری همه جنبه ­­ها از جمله تصاویر، متون و طرح ­ها خواهید پرداخت. برای نمونه موارد زیر را می­توانید در این زمینه در نظر بگیرید:

طرح­ هایی که با اندازه تلفن همراه مناسب هستند را متناسب با صفحات بزرگتر، مقیاس­ بندی و تنظیم کنید. همیشه به یاد داشته باشید که کاربران تلفن همراه به دکمه ­های بزرگ نیاز دارند. همچنین، طراحی بصری شما می­ بایست دو برابر معادل دسکتاپ باشد، زیرا اگر عناصر در صفحات کوچک با اندازه­ای مناسب ارائه نشوند، منجر به سردرگمی کاربران خواهند شد.

اگر برای نمایش تصاویر فضای کافی ندارید، آنها را برش داده تا بیشترین تاثیر ممکن را داشته باشند. یادتان باشد که فقط از فرمت وکتور اسکالر  SVG برای فایل­های گرافیکی استفاده نمایید. در واقع این یک قالب فایل مبتنی بر XML، برای گرافیک 2 بعدی است که از تعامل و انیمیشن پشتیبانی می­نماید.

در مورد محتواها می­ بایست آنها را با علایق کاربران اولویت ­بندی و پنهان کرده و حتما سلسله مراتب بصری مربوطه را چک نمایید.

دقت کنید که از کنتراست و پس زمینه، بطور موثر استفاده کنید. عناوین را حداقل 1.6 برابر بزرگتر از متن اصلی قرار دهید.

بطور کلی، طراحی واکنش‌گر یک رویکرد قدرتمند و اقتصادی است، اما ماهیت آسان آن فریبنده نیز است. اگر بدون احتیاط از آن استفاده کنید ممکن است باز هم با مشکل روبرو شوید.

صفحه وبسایت، باید بطور مناسب در سراسر صفحه نمایش تنظیم شده باشد. به تصویر زیر دقت کرده و چگونگی فوکوس کردن بر مرکز تصویر پس زمینه را ببینید.

چرا باید در طراحی سایت ریسپانسیو سرمایه گذاری کرد؟

می­ دانیم که همیشه بهتر است سایت­­ ها در تعداد بیشتری از دستگاه­ ها قابل مشاهده باشند، زیرا شما هرگز نمی­ دانید که مخاطبان از چه دستگاهی برای مشاهده وب­سایت شما استفاده خواهند کرد.

آمارهای وب­سایت ­های واکنش­گرا نشان می­د­هد که اکنون تعداد بینندگان وب از طریق موبایل بیش از دسکتاپ بوده و این تعداد با افزایش دسترسی افراد به تلفن­های هوشمند جدید، همچنان در حال افزایش است.

علاوه بر این، در اوایل سال 2015، گوگل اعلام کرد که سازگاری با دستگاه­های موبایل به یک عامل موثر رتبه­ بندی، در الگوریتم­  های موتور جستجوی آنها تبدیل شده است. این بدان معناست که سایت­ هایی که سازگار با موبایل نیستند، بطور بالقوه در نتایج موتورهای جستجو از بین می­ روند، زیرا تجربه خوبی به جستجوگران و بینندگان موبایل ارائه نمی­ دهند.

بطور خلاصه، مزایای انتخاب طراحی ریسپانسیو برای وب­سایت­ ها شامل موارد زیر است:

  • کاهش هزینه ­ها
  • انعطاف­پذیری
  • تجربه کاربری بهتر
  • سود حاصل از بهینه سازی موتور جستجو
  • سهولت مدیریت

جمع­ بندی طراحی سایت ریسپانسیو

اکنون بیایید نگاهی عمیق ­تر به مفهوم، دلایل محبوبیت، ملاحظات، مشخصات فنی و مزایای طراحی واکنش­ گرا که در این مقاله به آنها پرداختیم بیندازیم. بدین ترتیب خواهید دانست که چرا باید برای طراحی یک وبسایت واکنش‌گر، سرمایه ­گذاری نمایید.

موجب خرسندی ما خواهد بود اگر تجربه و عقیده خود را درباره طراحی سایت ریسپانسیو و کیفیت این مقاله، با ما در میان بگذارید.

در رابطه با طراحی سایت ارزان این مقاله را مطالعه کنید.

This post is also available in: Arabic English