سئو‌ سایت چیست؟

همانطور که در مقالات ITMEHR قبل به آن اشاره شد زمان رسیدن به رتبه اول گوگل یکی نیاز‌های هر سایتی است. بخصوص کسب و کار ها، رتبه‌ اول گوگل امروزه تنها با به کار بردن تکنیک‌های (SEO)میسر می‌باشد. همانطور که می‌دانید این کلمه مخفف Search engine optimized)) یعنی بهینه سازی برای موتور جستجو می‌باشد. موتور جستجو‌ی گوگل یک موتور قوی و با‌هوش است که روز به روز نقاط ضعف خود را برطرف کرده. و تلاش می‌کند که بهترین سایت‌ها را برای کاربران خود بالا بیا‌ورد. سایت‌ها نیز چه کاری و چه آموزشی نیاز دارند. برای جذب مخاطب بیشتر در رتبه‌ی اول گوگل باقی بمانند. اکنون سوال اینجاست که چقدر زمان نیاز است تا سایت‌ها به رتبه اول گوگل برسند؟

زمان رسیدن به رتبه اول گوگل برای هر سایت‌ چقدر است؟

برای پاسخ به این سوال باید اول هدف خود از رسیدن به رتبه‌ اول گوگل را مشخص کنید‌. چون اینکار روشهای مختلفی دارد. و تنها زمان رسیدن به رتبه‌ اول گوگل به روشی مانند سئوی کلاه سیاه یا(black hat seo) که قبلا کامل توضیح داده شد. خیلی راحت و سریع اینکار را انجام می‌دهد و خیلی سریع هم باعث افت رتبه یا محرومیت در صورت تشخیص خواهد شد.

معمولا سایت‌های آموزشی و صاحبین کسب و کار و از این قبیل سایت‌ها بر پایه‌ی مشتری محور بودن سئو سایت می‌شوند. بار ها این مسئله گفته شده که موتور جستجو‌ی گوگل برای رضایت هرچه بیشتر کاربران خود تلاش می‌کند و اگر مخاطب بپسندد. موتور جستجو هم خواهد پسندید. یعنی زمانی که یک سایت جدید وارد گوگل می‌شود و برای دریافت رتبه کار خود را به یک متخصص سئو می‌سپارد. این فرد یا اکیپ تمام تلاش خود را برای شناساندن سایت به موتور جستجو انجام می‌دهند. ولی می‌دانند که باید بازدید سایت بالا برود که کار زمانبری است.

اما اگر حتی از کل الگوریتم ها پیروی شود و محتوا‌های درجه یک تولید شود. باز هم چیزی بین ۳ الی ۶ ماه زمان خواهد برد که شما به رتبه‌ی اول گوگل برسید. زیرا موتور جستجو به سایت هایی که قدمت بالاتری دارند. و نرخ خروج از آن سایت‌ها پایین تر می‌باشد بهای بیشتری خواهد داد. البته این بدان معنا نیست که سایت های جدید شانسی برای رسیدن به رتبه‌ی اول گوگل ندارند. اما موتور جستجو بیش از هر چیز به کاربرانش اهمیت می‌دهد. و برای اطمینان به سایت‌های جدید ابتدا آن ها را از هر نظر آنالیز خواهد کرد و الگوی آن‌ها را شناسایی می‌کند.

یا تنها سایت های جدید نیاز به بهینه سازی دارند؟

معمولا سایت ‌ها برای سئو شدن در دو گروه تقسیم می‌شوند.

1.      سایت‌هایی که جدید هستند و با بهینه سازی خود در تلاش برای رسیدن به صفحه‌ی اول گوگل هستند. این سایت‌ها هنوز اعتماد موتور جستجو را کاملا جلب نکرده‌اند و برای این کار نیاز به پیروی از الگوریتم ها و جذب مخاطبان دارند. اگرچه هنوز در اولویت موتور جستجو نیستند. متخصصین سئو خوب می‌دانند که ماندن در رتبه‌ اول گوگل مهم تر از رسیدن به این رتبه خواهد بود. پس اگر سایت خود را از همان اول به یک سئو کار حرفه‌ای بسپارید. آن را از پایه بهینه خواهند کرد تا شما سریع تر به نتیجه برسید.

2.      سایت هایی که به رتبه‌ی اول گوگل رسیده اند و برای ماندن در آن تلاش می‌کنند. همانطور که گفته شد رسیدن به رتبه‌ی اول تازه شروع رقابت برای کلمات کلیدی محبوب تر است. و سطح را بالاتر خواهد برد. این سایت ها مدام نیاز به بهینه تر شدن و بروز رسانی دارند.

بیشتر بخوانید: معجزه ای به نام سئو

چه عواملی به SEO کمک خواهند کرد؟

این تشخیص توسط یک متخصص انجام می‌شود و تا بحال مهم ترین عواملی که تعیین شده اند، محتواهای سایت هستند. از فیلم ها و عکس‌های با کیفیت و مفید برخوردار باشند و مهم تر از آن محتوا‌ی متنی که با استراتژی درست و جذاب برای مخاطبان تولید شده باشد. دومین مهم بک لینک ها هستند. دادن بک لینک به سایت های دیگر و همچنین ارجاع دادن مخاطب به سایت شما از طرف سایر سایت ها باعث اعتماد بیشتر موتور جستجو به سایت شما خواهد شد.

معمولا اکثر کاربران از موبایل خود برای سرچ کردن استفاده می‌کنند. و موضوع مهم در طراحی سایت این است که حتما برای دستگاه‌های موبایل بهینه شوند. تا تمام کاربران بتوانند از سایت بازدید کنند. البته اقدامات مهم دیگری نیز وجود دارند مانند سن دامنه‌ی سایت که معمولا. اگر کمتر از ۶ ماه باشد تازه کار شناخته می‌شود و اعتبار کمتری نزد موتور جستجو خواهد داشت. تمام این اقدامات در اصل برای کاهش نرخ خروج از سایت می‌باشد. که مهمترین پارامتر گوگل نیز خواهد بود و به رتبه‌ی سایت کمک شایانی خواهد کرد.

به مطالعه ادامه دهید: قیمت سئو سایت چقدر است؟