وردپرس از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا می باشد. با کمک ورد پرس می توان سایت های مختلفی با موضوعات گوناگون مثل خبری ، ورزشی ، فروشگاهی و … راه اندازی نمود. این مجموعه دارای قابلیت شخصی سازی بوده و افراد می توانند با داشتن اطلاعات کافی در زمینه ی  برنامه نویسی، سایت وردپرس مخصوص به خود را راه اندازی کنند. در این مقاله از سایت آی تی مهر به نکته‌های مهم برای بالا بردن امنیت سایت وردپرس می‌پردازیم.

سایت های ورد پرس دائما ممکن است در معرض هک شدن توسط هکر ها و مشکلات امنیتی روبرو شوند . در این شرایط ، نیاز به رعایت نکات و راهکار هایی وجود دارد تا بتوان به کمک آن ها ، امنیت مجموعه را افزایش داد . برخی از این راهکار ها باید پیش از فعال شدن سایت اغاز شده و برخی دیگر باید تمام مدت و در حین فعالیت سایت نیز انجام شوند تا بتوانند امنیت محیط ورد پرس را در حد مطلوبی حفظ کنند .

وردپرس چیست؟

ورد پرس یکی از جامع ترین و محبوب ترین سیستم های محتوا سازی است . این مجموعه قابلیت ساخت انواع وبسایت ها را برای طراحان ایجاد می کند . در نتیجه اشخاصی که دارای علم کافی در زمینه ی  کد نویسی و برنامه نویسی هستند ، می توانند فضای شخصی خود را در ورد پرس ایجاد نموده و به تولید محتوا بپردازند .  در این شرایط ، برنامه نویس با نصب برنامه وردپرس ، می تواند به اخرین نسخه آن دسترسی پیدا کرده و با تهیه هاست ، آن را نصب و راه اندازی کند .

با انجام این کار ، سیستم شما تبدیل به سیستم میزبان می شود  و قابلیت ایجاد سایت را دریافت می کند . پس از ایجاد سایت ، می توان فعالیت هایی از جمله :

  • طراحی ظاهر وردپرس
  • طراحی قالب
  • ساخت بخش های مختلف سایت

و… را شروع کرد.

مطالعه بیش‌تر: 8 ویژگی کلی که هر سایت باید داشته باشد

بالا بردن امنیت سایت وردپرس

بالا بردن امنیت سایت وردپرس

امنیت وردپرس چگونه تامین می شود ؟

امنیت ورد پرس با هدف جلوگیری از ورود هکر ها به مجموعه و دسترسی به اطلاعات مدیریتی سایت می باشد. با رعایت نکته های مهم برای بالا بردن امنیت طراحی سایت وردپرس می توان خطرات ورود از هکر ها به مجموعه را به حداقل رساند. با این حال لازم به ذکر است که این خطرات همواره احتمال وقوع داشته و با رعایت تمامی موارد ، باز هم نمی توان به طور صد درصد حمله انان را کنترل نمود .

حمله هکر ها به وردپرس چه عواقبی در پیش دارد ؟

در برخی شرایط ، هک شدن تنها منجر به دسترسی هکر به اطلاعات سایت می شود . در این شرایط  ، هکر وارد سایت شده و سپس خارج می شود . اما گاهی اوقات ، این خطر پیش رفته و هکر ممکن است کد های خطرناک و مخربی را در سایت قرار دهند . کد های خطرناک ، هر کدام عواقبی را برای سایت به دنبال دارند . برخی از آنان باعث می شوند تا تمامی اطلاعات سایت و مدیران به طور منظم در دسترس هکر قرار بگیرد. هم چنین ممکن است سئوی سایت آسیب جدی ببیند.

نشانه های هک شدن وردپرس

نشانه های هک شدن وردپرس چیست ؟

گاهی اوقات ، هک شدن ورد پرس بدون هیچ علامت و نشانه ای است . در این شرایط ممکن است مدیر سایت تا مدت های طولانی حتی متوجه هک شدن سایت نیز نشود . اما گاهی اوقات ، این مشکل به صورت تغییرات و هشدار هایی ظاهر می شود . به عنوان مثال ، هکر می تواند ظاهر و قالب سایت را عوض کند ، مطالب و محتوا ها را تغییر داده و حتی مطالب دلخواه خود را در سایت حک کند .

گاهی نیز این افراد با تغییر نام کاربری و پسوورد ، حتی ممکن است سایت را از دسترس مدیر خارج کرده و این رمز ها را با موارد دلخواه خود جابجا کنند .

گاهی اوقات ، سیستم امنیتی گوگل ، هشدار هایی را برای مدیر سایت ارسال می کند . در این شرایط ، علامت ها و نشانه های بالا بردن امنیت روی صفحه ظاهر می شوند . این شرایط به معنی ورود دیگر کاربران به فضای شخصی وردپرس بوده و باید فورا اقدامات امنیتی لازم برای انجام این کار صورت بگیرد.

مطالعه بیش‌تر: طراحی سایت ارزان

نکته‌های مهم برای بالا بردن امنیت سایت وردپرس

نکته های مهم برای بالا بردن امنیت سایت وردپرس

با مشاهده علائم ورود هکر ها به مجموعه ، برخی نکات باید رعایت شود . برخی از این نکات در بدو ورود به فضای ورد پرس باید صورت گرفته و در تمامی مراحل نیز رعایت شود . در حالی که برخی دیگر ، اقدامات فوری پس از حمله هکری هستند .

نکاتی که باید به منظور افزایش امنیت ورد پرس رعایت شوند

یکی از ساده ترین نکات ، آپدیت کردن مداوم و منظم ورد پرس بر اساس اخرین نسخه ها است . ورد پرس به طور منظم نسخه هایی از افزونه و قالب ها ارائه می دهد که در آن ها ، سعی بر این شده تا نسبت به نسخه های قبلی از امنیت بالا تری برخوردار باشند .

از دیگر نکات ابتدایی و در عین حال ، تاثیر گذار برای امنیت مجموعه ، استفاده از نام کاربری و پسوورد های سخت و خاص می باشد تا دسترسی هکر را به مجموعه کم کند . علاوه بر این ، می توان از طریق wp-config.php  و htaccess.  امنیت سایت را افزایش داده است.

مطالعه بیش‌تر: اصول جذابیت در طراحی سایت که باید بدانید

نکات امنتیی پس از هک شدن

در این زمان به عنوان اولین فعالیت ، می توان رمز ورد پرس و هاست را تغییر داد . سپس دسترسی کاربران سایت را بررسی نمود و با مشاهده کاربرانی که به هر دلیلی شک بر انگیز هستند ، قطع کرد . برخی افزونه ها مثل wordfence  می توانند وضعیت سایت را بهتر بررسی کنند و احتمال هک شدن های آتی را نیز به حداقل برسانند .

پس از انجام این عملیات ، حالا می توان بک آپ هایی که از سایت گرفته شده را مجددا در سایت بازگردانی کنید . با بازگردانی ممکن است برخی اطلاعات سایت از دست بروند . اما در صورتی که بک آپ ها در شرایط امن و بدون حضور هکر گرفته شده باشند ، می توانند امنیت را به مجموعه بازگردانند .

This post is also available in: English