سئو تکنیکال و راه‌های بهینه سازی آن؛ در چند سال اخیر با بیشتر شدن کاربران مجازی، وب سایت ها نیز رشد کردند و افزایش یافتند. این موضوع سبب شد رقابت برای رسیدن به صفحه اول گوگل دشوار تر از قبل شده و اقدامی به نام سئو سایت صورت بگیرد.

سئو یا بهینه سازی سایت به زبان ساده مجموعه اقداماتی ست که سایت را با الگوریتم‌های سئو گوگل سازگار می کند و راه آن برای ورود به صفحه اول نتایج موتور جستجو گوگل را باز می کند.

اما سئو تکنیکال چیست؟ سئو یا بهینه سازی سایت مراحل و زیر مجموعه های مختلفی دارد که سئو تکنیکال نخستین مرحله آن است.

سئو تکنیکال یا سئو فنی پایه بهینه سازی سایت است که پیش از سئو محتوا و ساخت لینک صورت می گیرد. در این مقاله از آی تی مهر بیشتر با تعریف سئو تکنیکال و راه های بهینه سازی آن آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

سئو تکنیکال یا فنی چیست؟

سئو فنی در واقع مجموعه اقداماتی ست که زمینه سئو محتوا و ساخت لینک های سایت شما را فراهم می کند.

به بیان دیگر سئو تکنیکال شرایطی را فراهم می کند که تمام صفحات سایت شما برای موتور جستجو گوگل در دسترس باشند و روند سئو محتوا و ساخت لینک تسهیل شود.

سئو تکنیکال اگر چه برای بهینه سازی سایت ضروری نیست. اما لازم است بدانید که اگر روی بهینه سازی فنی سایت خود کار نکنید، سئو سایت شما ممکن است با مشکل روبرو شود و حتی به طور کامل موتورهای جستجو از نشان دادن سایت شما خودداری کنند.

پس اگر به دنبال بهینه سازی اصولی و مطمئن سایت خود هستید، سئو تکنیکال را فراموش نکنید.

در ادامه ۵ راه از راه های اصلی بهینه سازی تکنیکال را بررسی خواهیم کرد.

راه‌ های بهینه سازی سئو تکنیکال

گوگل سرچ کنسول، ابزار کاربردی سئو فنی

اگر با سئو و طراحی سایت آشنا باشید، حتما یکبار هم که شده نام ابزار گوگل سرچ کنسول را شنیده اید.

این ابزار کاربردی اطلاعات کاملی از سایت را به شما نمایش می دهد و در سئو تکنیکال به کمک شما می آید.

با گوگل سرچ کنسول می توانید میزان دقیق بازدید کنندگان سایت خود را ببینید و حتی از کلمات کلیدی پر سرچ توسط ایشان باخبر شوید.

افزون بر این گوگل سرچ کنسول این امکان را به شما می دهد که با تایید مالکیت وبسایت نقشه بهینه سازی سایت خود را مشاهده کنید و بدانید که کدامیک از صفحات سایت تان در موتور جستجوی گوگل منتشر شده است.

در سئو تکنیکال به ساختار URL توجه ویژه داشته باشید!

یکی از پایه ای ترین زمینه های سئو تکنیکال، ساختار URL مناسب است.

اما مهمترین نکات در URL مناسب چیست؟ نخستین ویژگی URL مناسب با کیفیت و مرتبط بودن آن است.

در ساخت URL دقت کنید که کلمات کلیدی و نام سایت در URL شما وجود داشته باشد و URL بهترین و مناسبترین کلمات را در بر بگیرد.

نکته بعدی تعداد کاراکترهای URL است‌. کلمات بیهوده بکار نبرید و با کاراکترهای اضافه رتبه خود را پایین نبرید‌. میانگین کاراکتر مناسب برای URL بین ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر است؛ سعی کنید در همین محدوده URL طراحی کنید.

مطالعه بیش‌تر: نکته‌های مهم برای بالا بردن امنیت سایت وردپرس

سرعت آپلود صفحات سایت خود را بالا ببرید!

گوگل مثل هر موتور جستجوگر دیگری همواره به فکر رضایت کاربران و نمایش سریع ترین و بهترین نتایج در جستجوی ایشان است.

یکی از مهمترین مسائلی که رضایت کاربران را تحت تاثیر قرار می دهد، سرعت آپلود صفحات نتایج جستجو است.

به همین دلیل همیشه جزو دغدغه های گوگل سرعت بالای آپلود سایت ها بوده؛ این شرکت در مقاله ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد، به موضوع آپلود صفحات اشاره کرد و رسما اعلام کرد برای صفحاتی که کند آپلود می شوتد، جریمه در تظر گرفته است.

اما چطور از مناسب بودن سرعت سایتمان مطمئن شویم؟

این کار با پیشنهاد خود شرکت گوگل به راحتی انجام می شود. برای این کار لازم است به سایت PageSpeed insights مراجعه کنید و طبق رتبه ای که این سایت پس از بررسی به سرعت شما می دهد، سرعت آپلود سایت خود را بسنجید.

(در این ابزار، سرعت آپلود صفحه شما از ۰ تا ۱۰۰ یک نمره دریافت می‌کند. نمره ۰ تا ۴۹ نشان دهنده کند بودن سایت شماست؛ نمره ۵۰ تا ۸۹ متوسط بودن سرعت سایت و نمره ۹۰ تا ۱۰۰ بالا بودن سرعت را نشان می دهد.)

مطالعه بیش‌تر: ۱۰ وبسایت برتر برای آموزش سئو سایت

سایت خود را ایمن کنید تا در صفحه اول گوگل قرار بگیرید!

همان طور که در بخش پیش اشاره کردیم گوگل برای کاربران خود اهمیت زیادی قائل است به همین خاطر در ایمنی سایت های خود حساسیت زیادی به خرج می دهد.

طبق آمار سایت معتبر مازکست بیش از ۹۳ درصد سایت‌ های صفحه اول گوگل از ایمنی HTTPS برخوردارند. این نتایج نشان می دهد که یکی از راه های بهینه سازی تکنیکال همین ایمنی HTTPS است‌.

توجه داشته باشید که حتی اگر بدون ایمنی HTTPS وارد صفحه اول گوگل هم شوید و کاربران از سایت شما بازدید کنند، به محض ورود با هشدار ایمنی گوگل کروم مواجه شده و به احتمال خیلی زیاد سایت شما را ترک می کنند. پس حتما به بحث ایمنی در بهینه سازی اهمیت دهید.

سایت را برای موبایل بهینه کنید!

طی سال های اخیر تلفن همراه بیشتر از کامپیوتر مورد استفاده کاربران است.

همین موضوع باعث شده گوگل به کاربرانی که از موبایل وارد گوگل می شوند اهمیت فراوانی داده است. طراحی سایت ارزان را با توجه به بهینه بودنشان برای موبایل بسنجد.

این بدان معنی نیست که عملکرد سایت شما در کامپیوتر و دیگر سیستم ها اهمیتی ندارد؛ اما به عنوان مثال اگر سایتی داشته باشید که در کامپیوتر با سرعت بیشتری آپلود شود و در موبایل کند باشد، گوگل سایت شما را کند می داند!

بهینه سازی سایت برای موبایل هم اقدامات خاص خود را دارد اما فهمیدن اینکه آیا در حال حاضر سایت شما برای موبایل بهینه است یا خیر دو راه ساده و جالب دارد.

اولین راه استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول است که پیش تر به آن پرداختیم و دیگری مراجعه به سایت Mobile Friendly Test و انجام تست آن است.

در این مقاله از آی تی مهر با تعریف سئو تکنیکال و ۵ تا از مهمترین راه های بهینه سازی آن آشنا شدیم.

با مراجعه به صفحه اصلی سایت می توانید از مطالب دیگر سایت بازدید کرده و برای انجام خدمات طراحی و سئو سایت خود با قیمت مناسب از متخصصان ما کمک بگیرید.