سئوی کلاه سیاه ، کلاه سفید و کلاه خاکستری همواره اولین موضوعی است که برای یک سایت از هنگام طراحی سایت مورد توجه است. زیرا بالا بردن رتبه‌ی سایت با پیروی از الگوریتم های گوگل بدون شک در بازدید سایت شما و تبلیغ کسب و کارتان و همچنین جذب مشتری بسیار مهم است. و همواره باید محتوای آن بروز رسانی شود.

اما افرادی برای بالا بردن رتبه‌ی سایت خود از روش‌های غیر متعارفی استفاده می‌کنند. البته موتور جستجوی گوگل نیز برای شناسایی این سایت ها و حذفشان خود را به روز کرده است. موتور جستجوی گوگل بسیار با هوش و قدرتمند است و روز به روز نقص‌های خود را کمتر می‌کند. البته تمام سایت ها از سئوی کلاه سیاه استفاده نمی‌کنند. و با الگوریتم های‌ گوگل و ابزار های مربوط به سئوی سایت آن را به سرعت در گوگل به رتبه‌ی اول می‌رسانند. که به آن سئوی کلاه سفید می‌گویند. در ادامه به بررسی بیشتر این مفاهیم در آی تی مهر می‌پردازیم.

سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سیاه مانند سئوی کلاه سفید یک هدف را دنبال می‌کند. بالا بردن رتبه‌ی سایت، اما از چه راهی؟ معمولا سئوی کلاه سیاه بجای مجاب کردن موتور جستجوی گوگل برای اینکه سایت گزینه‌ی خوبی برای مخاطب است. بیشتر روی سوء استفاده از ضغف های الگوریتم گوگل متمرکز شده و در پی افزایش رتبه الکسای سایت خود می باشند. البته سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه سفید شاید نمره معلومی‌ نداشته باشد. اما اعمالی مانند بهینه سازی بیش از حد که عملا برای مخاطب هیچ مطلبی ندارد. و صرفا استفاده‌ی بیش از حد از شناسه های مربوط به الگوریتم است.

اقدام دیگر لینک سازی کاذب است که با ساختن لینک های دیگر سعی می‌شود اعتبار سایت را بالاتر ببرد. حال آن که چنین راهی اصلا وجود ندارد. گاهی نیز سایت ها برای بالا بردن خود رتبه‌ی سایت های دیگر را پایین می‌آورند و در مواردی نیز خود صفحه‌ی گوگل را اسپم می‌نمایند. به هر سئوی کلاه سیاه هدف اصلی که جذب مخاطب و مشتری است. یا تبلیغ کسب و کار را کاملا کنار گذاشته تا تنها مدتی رتبه‌ی خود را بالا ببرد. و سکوی پرواز را به سکویی برای سقوط تبدیل خواهد کرد.

سئوی کلاه سفید

سئوی کلاه سفید نقطه ی مقابل سئوی کلاه سیاه می‌باشد. یعنی سایتی که از آن استفاده می‌کند. کاملا مخاطب محور و مشتری محور است. مطالب و سایت خود را به موقع به روز می‌کند و از ابزارهای مربوط به سئوی سایت برای موتور های جستجو به درستی استفاده می‌کنند. این سایت ها بیشتر بر پایه‌ی مشتری محوری ساخته می‌شود. و تلاش خود را روی ایجاد مطالب مفید برای مخاطبان خود معطوف می‌نمایند. زیرا اگر مخاطب بپسندد موتور جستجو هم می‌پسندد. به همین دلیل سئوی کلاه سفید خود را محدود به الگوریتم ها نخواهد کرد. و از ان ها برای شناخته شدن درست خود به مخاطبان جدید استفاده می‌کند.

سئوی کلاه خاکستری

سئوی کلاه خاکستری در واقع حد وسط سئوی کلاه سفید و سیاه نیست. بیشتر برای این به این اسم شناخته می‌شود که اگر از آن به طوری استفاده کنید. که موتور جستجو متوجه آن نشود میتواند برای سایت مفید باشد ولی اگر طرز استفاده از آن را درست بلد نباشید. می‌تواند باعث افت شدید رتبه‌ی سایت شما شود.

اقداماتی که بعنوان سئوی کلاه خاکستری شناخته می‌شود. شامل: خرید لینک از سایت های دیگر، استفاده از لینک سایت هایی که رتبه‌ی پایین‌تری دارند ولی مطالبشان مرتبط با سایت شماست. یا ساخت اکانت های شبکه ی اجتماعی کاذب که باعث بالا رفتن رتبه‌ی گوگل می‌شود. ولی اگر موتور جستجو آن را شناسایی کند رتبه‌ی سایت به سرعت افت کرده یا حتی کامل حذف می‌شود.

چرا سئوی کلاه سیاه را به افراد آموزش می‌دهند؟

آموزش نکات سئوی سیاه به افرادی که قصد دارند در این زمینه فعالیت کنند. باعث می‌شود که بتوان سئوی سایت ها را بهتر انجام داد و سئوی اصولی تری را برای سایت ها به کار برد. اما آموزش سئوی سیاه در مواردی نیز با هدف شکستن پای دیگران برای جلوتر ماندن خود استفاده می‌کنند و این اتفاق ناگزیر می‌باشد.

کدام یک از روش های سئوی کلاه سیاه ، کلاه سفید و کلاه خاکستری بهتر است

در کل تنها استفاده از سئوی کلاه سفید در مواردی کافی نمی‌باشد و افراد در مواردی مجبور به خرید لینک یا ساخت اکانت شبکه‌های اجتماعی کاذب می‌شوند. اگر بتوان این موضوع را از دید گوگل مخفی نگاه داشت شاید در مواردی مفید باشد. یا سئوی سیاه اگر به افراد به درستی و تنها برای شناساندن نقاط ضعف موتور جستجو به آن ها استفاده شود. می‌تواند بسیار مفید واقع شود در کل هر چیزی به روش استفاده از آن بستگی خواهد داشت.