آیا وب سایت شما ترافیک از دست می دهد یا رتبه سئو سایت شما به شدت کاهش یافته است؟ در این مقاله به دلایل افت رتبه سئوی سایت برای بازدید کاربران به وجود امده اند می پردازیم. اما بازدیدها برای سایت های مختلف می توانند معانی مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال، برای سایت های رسانه ای، ترافیک می تواند منبع درآمدی از تبلیغات باشد.

برای خرده فروشان تجارت الکترونیک، ترافیک به فروش مستقیم تلقی می شود. برخی از سایت‌ ها ممکن است چیزی نفروشند. یا ممکن است برندی را بفروشند که در آن فقط مشاهده به محتوای شما برای برنده شدن کافی است.

مهم نیست که سایت شما چه نوع محتوایی دارد، مهم این است که بتوانید رتبه سئوی سایت خود را افزایش دهید. این که آیا شما یک بازاریاب دیجیتال، متخصص سئو، مدیر وب سایت یا سایر ذینفعان هستید. می تواند این مسئولیت شما باشد که مشکل را بررسی کنید و بفهمید که چگونه همه چیز را به مسیر خود بازگردانید.

افت شدید رتبه گوگل می تواند ناشی از عوامل زیادی همچون مانند تغییرات محتوا. به روز رسانی الگوریتم، مشکلات فنی، بهبودهایی که رقبا انجام داده اند، تغییرات طرح SERP و جریمه گوگل باشد. ما موارد مفیدی برای تشخیص سریع این مشکل و بازیابی رتبه شما جمع آوری کرده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل افت رتبه سئوی سایت چیست

این را تصور کنید که رتبه شما به طور ناگهانی به طور چشمگیری کاهش می یباد. صورتتان رنگ پریده است و کف دستتان عرق کرده است؟ نگران نباشید. ما با نگارش این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که چگونه می‌توانید تشخیص دهید. که مشکل سایت شما چیست و محتمل ترین دلایل کاهش رتبه سایت را پیدا کنیم.

شما رتبه اشتباه را دنبال می کنید

اگر سایت شما چندین سال آنلاین بوده، ممکن است کلمات کلیدی شما امروز مرتبط نباشند. به روند جستجوی خود فکر کنید و آن را با کلمات کلیدی که در داده های کنسول جستجوی شما نشان داده می شوند مقایسه کنید.

آیا از اصطلاحات صنعتی یا تخصصی استفاده کرده اید که ممکن است با آنچه مشتریان بالقوه شما می دانند مطابقت نداشته باشد. بسیاری از افراد انواع مختلف یک سوال را جستجو می کنند و هنوز نمی توانند پاسخ یا راه حلی برای مشکل خود بیابند.

مهندسان گوگل توانایی درک زبان طبیعی خود را بسیار بهبود بخشیده اند. امروزه، مردم می توانند برای یافتن نتایج به زبان طبیعی تری تایپ کنند. اگر محتوای خود را به زبان ساده نیز نگه دارید، رتبه بندی برای آن چیزها آسان تر است. شما میتوانید از خدمات سئو آی تی مهر استفاده کنید.

دلایل افت رتبه سئوی سایت

لینک گم شده

یکی دیگر از دلایل افت رتبه سئوی سایت یا ترافیک شما را کاهش دهد، این است که لینک ها را از دست داده اید. با استفاده از ابزاری (مانند Majestic، Ahrefs، CognitiveSEO) سایت خود را برای یافتن لینک های گم شده در 90 روز گذشته بررسی کنید.  اگر تعداد زیادی لینک را از دست داده اید، این ممکن است دلیل کاهش رتبه شما باشد.

تغییر مسیرهای شکسته

اگر یک وب ‌سایت جدیدی راه ‌اندازی می ‌کنید یا حتی سایت خود را به یک سرور جدید انتقال می دهید. احتمالاً رتبه ‌بندی خود را کاهش خواهید داد. مگر اینکه یک برنامه تغییر مسیر مناسب داشته باشید. تغییر مسیرهای شکسته بدترین کابوس هر متخصص سئو به حساب می اید.

هنگام استفاده از ریدایرکت 301، باید مطمئن شوید که نقشه ‌های سایت XML، برچسب ‌های متعارف و پیوندها نیز به‌ روزرسانی می‌ شوند.

اقدامات دستی

اگر افت ناگهانی و قابل توجهی در رتبه سئوی سایت خود مشاهده کردید. می تواند نشان دهنده جریمه شدن سایت شما توسط گوگل باشد. اقدامات دستی به جای به‌ روزرسانی الگوریتمی، به گونه دستی اعمال می‌ شوند. اگر سایت شما همچنان در موتورهای جستجوی دیگر مانند یاهو یا بینگ رتبه بندی می کند. این نشانه تقریباً مطمئنی است که از جریمه گوگل رنج می برید.

چه جریمه شما دستی یا خودکار باشد، باید مشکل را برطرف کرده و جریمه را حذف کنید. بهترین راه برای شروع این است که به اعلان‌ها از داخل حساب کنسول جستجوی Google خود نگاه کنید. شما میتوانید برای طراحی سایت از کارشناسان ای تی مهر مشاوره بگیرید.

جریمه شدن از سمت گوگل

تغییرات الگوریتم

گوگل همیشه به دنبال راهکار هایی برای بهبود استراتژی ها و نتایج با ایجاد تغییرات الگوریتم است. بسیاری از سایت ها از این تغییرات آسیب دیده اند و از رتبه سایت های پایین تر رنج می برند. برای جلوگیری از فلج شدن سایت توسط به‌روزرسانی‌های Google، از یک استراتژی بازاریابی بین کانالی و ترافیک مؤثر استفاده کنید. که شامل رسانه ‌های اجتماعی و سایر کانال‌ های بازاریابی است.

تغییرات طبیعی در جستجو

مواقعی وجود دارد که ممکن است متوجه کاهش رتبه بندی موتورهای جستجوی خود شوید و دلایل افت رتبه سئوی سایت که نتیجه هیچ چیز مستقیما مرتبط با وب سایت شما نیست. گوگل اغلب بر اساس رفتار کاربر تغییراتی در نوع نتایج ایجاد می کند. به عنوان مثال، اگر یک افزایش ناگهانی در جستجو برای یک موضوع خاص وجود داشته باشد. گوگل ممکن است ابتدا نتایج جدیدتر را نشان دهد و محتوای ثابت را بیشتر به سمت پایین بکشاند.

اگر محتوای شما در دسته دوم قرار بگیرد، در رتبه بندی خود دچار افت خواهید شد. می توانید به Google Trends نگاه کنید تا ببینید آیا تغییراتی وجود دارد که ممکن است این اختلافات را توضیح دهد.

بیشتر بخوانید: انواع قالب طراحی سایت چیست

تغییرات UX در گوگل

گوگل گاهی اوقات UX صفحات جستجو را به گونه ای تغییر می دهد که کلیک ها را از بین می برد. شاید یک قطعه ویژه در یک نتیجه جستجوی کلیدی ظاهر شود و ترافیک را به آن سمت هدایت کند. شاید برخی از آزمایشات جستجو بر نرخ کلیک تأثیر مستقیمی گذاشته باشد.

بررسی کنید که چه شرایطی کاهش یافته و ببینید آیا چیزی تغییر کرده است یا خیر.

دلایل افت رتبه سئوی سایت

اختلاف موقعیت جغرافیایی

یکی دیگر از دلایل افت رتبه سئوی سایت می تواند اختلاف موقیعت جغرافیایی باشد. بسته به مکانی که جستجو در آن انجام شده است، رتبه بندی شما نیز متفاوت خواهد بود. اگر رتبه های خود را در یک منطقه جغرافیایی بررسی می کنید، باید آنها را در چندین منطقه دیگر نیز پردازش کنید تا درک دقیق تر و دقیق تری از رتبه بندی خود داشته باشید.

آیا متوجه شده اید که نتایجی که برای یک جستجوی خاص به دست می آورید، می تواند کاملاً متفاوت از شخص دیگری باشد که همان جستجو را انجام می دهد؟

همچنین، اگر در حین ورود به حساب کاربری گوگل خود جستجو کنید و پس از خروج مجدد، جستجو را تکرار کنید، نتایج متفاوتی دریافت خواهید کرد. دلیل این امر این است که گوگل قبل از نمایش نتایج جستجو، سایت‌ هایی را که قبلا بازدید کرده‌ اید، جایی که در آن قرار دارید و حتی دستگاهی را که استفاده می‌ کنید، بررسی کرده و در نظر می‌ گیرد.

به مطالعه ادامه دهید: طراحی سایت به تنهایی کافی نیست