معرفی هاست و دامین

هاست و دامین دو عنصر اساسی برای اداره یک وب‌سایت هستند اما درک تفاوت و کاربردهای این دو مفهوم اهمیت زیادی دارد. اگر به فکر طراحی سایت و سئو سایت افتاده‌اید شاید این سؤال برای شما هم ایجاد شده باشد که تفاوت میان هاست و دامین چیست؟ در این مطلب قصد داریم به طور مفصل به این سؤال پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

تعریف هاست و دامین

هاست یک حساب در یک کامپیوتر یا یک سرور است که می‌تواند فایل‌های وب‌سایت را با استفاده از اینترنت ذخیره کند و آن‌ها را ارائه دهد.

دامین یا دامنه واژه‌ای است که قابل خواندن باشد (مانند amazon.com) و افراد را به وسیله مرورگر به سمت فایل‌های خاص در وب‌سایت هدایت می‌کند.

اگر بخواهیم تفاوت بین هاست و دامنه را با یک مثال توضیح دهیم، می‌توانید تصور کنید که دامنه یک «آدرس» در فضای اینترنت است. هاست هم زمین یا فضایی است که فایل‌های وب‌سایت شما در آن زندگی می‌کنند. این یک تعریف خیلی کوتاه است اما در ادامه به شکل گسترده‌تری تفاوت بین هاست و دامنه را بررسی می‌کنیم.

روش کار هاست و دامین چیست؟

زمانی که محتواهای مربوط به طراحی سایت با وردپرس را بررسی می‌کنیم مشاهده می‌کنیم که کلمات هاست و دامین اغلب با هم بیان می‌شوند اما درک کاری که هریک از این دو عنصر حیاتی وب‌سایت‌ها انجام می‌دهند اهمیت زیادی دارد.

کار دامنه وب‌سایت چیست؟

آدرس‌های اینترنتی که درواقع با عنوان آدرس IP شناخته می‌شوند، مجموعه‌ای طولانی از اعداد هستند که هیچ مفهوم خاصی برای ما ندارند. بنابراین به جای تایپ کردن 192.168.0.1.1 برای دسترسی پیدا کردن به یک وب‌سایت، صاحب آن وب‌سایت می‌تواند یک دامنه ثبت کند که افراد را به آن آدرس IP خاص هدایت می‌کند.

دامنه به تنهایی کاری انجام نمی‌دهد، ثبت‌نام دامنه این امکان را برای شما فراهم می‌کند که هر زمان می‌خواهید دامنه خود را به سرور خود متصل کنید. می‌توانید دامنه خود را به شکلی تنظیم کنید که به وب‌سایت دیگری هدایت شود ولی در اغلب مواقع دامنه به وب‌سایت خود شخص و بر روی حساب هاست او هدایت می‌شود.

هاست چیست؟

در اینجاست که می‌توانید درک کنید تفاوت بین هاست و دامین چیست. درواقع سرویس میزبانی در ITMEHR یا هاست یک وب‌سایت، یک اکانت در یک سرور وب است که نقش میزبان فایل‌های وب‌سایت شما را ایفا می‌کند. اگر دامنه‌ای که به حساب هاست شما متصل شده باشد را در اختیار ندارید، می‌توانید با تایپ مجموعه‌ای از اعداد به صورت آدرس آی پی به هاست خود دسترسی پیدا کنید. معمولاً افراد ترجیح می‌دهند یک طرح هاست را از یک ارائه‌دهنده سرویس میزبانی خریداری کنند.
یک شرکت ارائه دهنده سرویس میزبانی، شرکتی است که تعدادی سرور پیکربندی شده در اختیار دارد و بر اساس طرح‌های مختلف میزبانی آن‌ها را اجاره می‌دهد. در این طرح‌ها معمولاً روش‌های متصل کردن دامنه به حساب هاست هم آموزش داده می‌شود. همچنین دستورالعمل‌هایی برای طراحی سایت و مدیریت آن هم توسط این ارائه دهنده‌های سرویس میزبانی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : روش ‎های کاربردی افزایش درآمد از طریق گوگل

روش طراحی سایت با هاست و دامین چیست؟

چطور باید دامنه خود را ثبت کنیم و یک حساب هاست خریداری کنیم؟ این موضوع تا حد زیادی به هدف شما بستگی دارد. گزینه‌های زیادی هستند که برای ساخت وب‌سایت خود می‌توانید آن‌ها را با هم ترکیب کنید. این کار ممکن است گیج‌کننده به نظر برسد ولی تقریباً تمام این گزینه‌ها به سه روش محدود می‌شوند. در ادامه با این روش‌ها آشنا خواهید شد.

خرید هاست و دامین به صورت جداگانه

با استفاده از این روش دامنه خود را در یک شرکت مانند آی تی مهر به انتخاب خود ثبت خواهید کرد و هاست را هم از ارائه دهنده موردنظر خود خریداری می‌کنید. سپس باید دامنه خود را به هاست متصل کنید. برخی از طراحان سایت از این روش استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: روش‎ های کاربردی افزایش درآمد از طریق گوگل

مزایای خرید جداگانه هاست و دامین چیست:

هزینه بلندمدت این روش مقرون‌به‌صرفه تر است
در صورت تمایل برای ترک یک شرکت خدماتی نگرانی‌ها و تعهدات کمتری خواهید داشت.
مدیریت نام‌های دامنه اضافی ساده‌تر خواهد شد.
دسترسی بیشتر به دامین‌های پیشرفته و گزینه‌های موجود برای پسوند دامنه.
معمولاً شرکت‌ها در یکی از این دو خدمت مهارت دارند.

معایب خرید جداگانه هاست و دامین:

ممکن است تخفیف‌های ویژه شرکت‌ها را از دست بدهید.
استفاده از یک شرکت ممکن است ساده‌تر باشد.
در صورت بروز مشکل باید با شرکت‌های مختلف صحبت کنید.

خرید دامنه و هاست از یک شرکت ارائه دهنده خدمات

در صورت استفاده از این روش دامین و هاست خود را از یک شرکت واحد خریداری خواهید کرد. این روش متداول‌ترین راه برای طراحی سایت است. اکثر ارائه دهندگان دامین به مشتریان خود سرویس میزبانی هم ارائه می‌دهند و اکثر ارائه دهندگان هاست دامنه هم می‌فروشند. درواقع بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده هاست یک دامنه رایگان برای یک سال در اختیار مشتری قرار می‌دهند و امکان استفاده از دامنه‌های نامحدودی را فراهم می‌کنند.

مقالات: تفاوت المنتور و ویژوال کامپوزر در یک نگاه

مزایای این روش خرید هاست و دامین چیست:

راحتی و ساده بودن
دریافت پشتیبانی یکپارچه از یک شرکت
استفاده از تخفیف‌های ویژه
بدون نیاز به پیکربندی‌های اضافی

معایب خرید دامین و هاست با استفاده از این روش:

ترک یک شرکت یا تعویض آن با یک شرکت جدید دشوارتر خواهد شد.
در طولانی‌مدت هزینه‌های استفاده از این روش نسبت به روش قبلی بیشتر می‌شوند.
مدیریت تعداد زیاد دامنه سخت می‌شود به ویژه اگر برخی از آن‌ها غیرفعال باشند.

خرید بسته کامل طراحی وب‌سایت

با استفاده از این روش می‌توانید دامین، هاست، نرم‌افزار وب‌سایت و خدمات وب‌سایت را به صورت یک بسته کامل از یک شرکت خریداری کنید. این روش با عنوان خرید از یک «سازنده وب‌سایت» هم شناخته می‌شود. درواقع بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌ها از این روش استفاده می‌کنند زیرا راه بسیار ساده‌ای است.

مزایای این روش خرید هاست و دامین چیست؟

این روش بسیار ساده است.
دریافت پشتیبانی یکپارچه از طریق خرید یک محصول انحصاری
سرعت، امنیت و مدیریت حرفه‌ای وب‌سایت

معایب این روش:

معمولاً این روش در بلندمدت گران تمام می‌شود.
از دست دادن کنترل کامل و دسترسی به سرور
عدم امکان شخصی‌سازی ویژگی‌های سایت
ترک شرکت ارائه دهنده خدمات دشوار خواهد بود.

جمع‌بندی
اگر قصد طراحی سایت دارید درک تفاوت بین هاست و دامین امر بسیار مهمی محسوب می‌شود. این دو عنصر همراه یکدیگر کار می‌کنند اما درعین‌حال اجزای متفاوتی هستند. دامین یکی از امور مهمی است که در زمان استفاده از خدمات یک شرکت هاست یا زمان خرید یک بسته ترکیبی باید به آن توجه کافی داشته باشید.

 طراحی سایت ارزان