سئو داخلی و مزایای آن؛ ابتدا باید بدانیم سئو به چه معناست. به مجموعه ای از فعالیت ها برای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو، سئو گفته می‌شود. در این مقاله از آی تی مهر با ما همراه باشید.

سئو داخلی یعنی تمامی اقدامات و فعالیت های انجام شده در داخل خود سایت که با لینکسازی بخش های مربوطه داخلی سایت ارتباط دارد و معمولا به منظور افزایش رتبه داخلی سایت در موتور جستجو گر گوگل انجام می شود.

همان طور که از نام سئو داخلی مشخص است بخشی به نام سئو خارجی نیز طراحی شده که بدلیل اینکه طراحان توجه کافی به کد نویسی و برنامه های مربوط به آن ندارند این بخش از سئو مورد توجه زیادی قرار نگرفته است.

در واقع سئو اولین نکته ای است که صاحبان سایت ها برای بالا بردن رتبه‌ی سایتشان براساس الگوریتم‌های سئو گوگل باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

سئو داخلی و مزایای آن

سئو داخلی به گونه ای طراحی شده است که صفحه ی سایت شما را از طریق کلمات کلیدی یا لینک های مرتبط به صفحات دیگر پیوند می دهد.

در واقع هم کاربران استفاده کننده از سایت شما و هم موتور جستجوی گوگل به راحتی می توانند از طریق پیوند های لینک موجود در سایت برای پیدا کردن محتوای مربوطه استفاده کنند. این پیوند ها و لینک ها می توانند بازدید سایت شما را افزایش دهند.

در واقع به این لینک های مرتبط کننده contextual links می گویند. معمولا این لینک ها از متن هایی تشکیل شده اند که نظر کاربران را به یک محتوا جلب می کنند و کاربران با کلیک بر روی لینک های متنی به راحتی به صفحات دیگری از سایت دسترسی می یابند.

از طرفی وجود لینک در محتوای سایت می تواند به آن اعتبار ببخشد. در واقع هر چه تعداد این لینک ها بیشتر باشد و کاربران را به سمت مطالب جالبی هدایت کند موتور جست‌وجوی گوگل اهمیت صفحه ی سایت را به صورت قابل توجهی افزایش می دهد.

مطالعه بیش‌تر: ۱۰ سایت برتر برای بررسی کدهای سایت

چک لیست سئو داخلی

برای طراحی و اجرای سئوی داخلی به مواردی از جمله تهیه ی چک لیست واستراتژی های قابل استفاده می باشد.

در واقع اهمیت وجود چک لیست به این دلیل است که ارزیابی فعالیت سایت شما به خوبی مورد توجه و بهبود سایت انجام شود و همچنین یکی از راه های بهبود سئو سایت برنامه ریزی هدفمند از روی استراتژی های تهیه شده می باشد.

شما با تهیه ی چک لیست مناسب برای سئو ی داخلی به راحتی می توانید متوجه شوید که رابطه‌ی موضوعی و معنایی قوی بین صفحات سایت شما و سایت های مختلف وجود دارد.

ارتباط صفحات سایت شما و سایر سایت ها به طول مستقل برقرار است و اعتبار دهی گوگل به سایت و ارزش صفحات مهم سایت برای گوگل به راحتی قابل اثبات است. تهیه ی چک لیست برای سایت ها از یک قانون کلی پیروی می کند و فقط در جزئیات سایت همچون محتوای سایت تفاوت دارد.

طبقه بندی محتوای سایت و تعیین برچسب از جمله کار هایی است که به ارتقا سایت شما کمک می‌کند تا به راحتی سازمان دهی شود و موتور جست‌وجوگر رتبه ی سایتتان را افزایش دهد و حتی هنگام جست‌وجوی کلمات کلیدی و برچسب ها ابتدا سایت شما را برای کاربر نشان دهد.

مهم‌ترین نکات درباره سئو داخلی و مزایای آن

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه ویژه داشت این است که طراحان باید هنگام طراحی سایت آن را به صورت هرمی تصور کنند.

به این صورت که در ابتدای هرم سایت قرار گرفته است و در زیر آن دسته هایی وجود دارد که نسبت به سطوح پایین تر از سئوی با ارزش تری برخوردار می باشند. همچنین سایت شما باید به گونه ای طراحی شود که منوی وب سایت شما نشان دهنده ی ساختار آن باشد.

نکته ی دوم مورد توجه برای شما تعیین محتوا است. یعنی شما باید محتوای مورد نظرتان را که به عنوان مرکز اصلی کسب و کار خود برای سایت تان در نظر گرفته و تهیه کرده اید را به موتور جستجوی گوگل وارد کنید.

یعنی به گوگل به نوعی بفهمانید این محتوای طراحی شده باید رتبه بندی شود و در صدر جدول برای بازدید کاربران قرار گیرد.

مطالعه بیش‌تر: معرفی لیست جدید سایت های رایگان برای بک لینک

تنها راه این که محتوای سایت خود را به گوگل معرفی کنید ایجاد پیوند های زیاد است. بهتر است لینک های متنی زیادی را به صفحات سایت بیفزایید و دقت کنید تا با آنکرتکست صحیحی لینک صفحات را به هم مرتبط کنید.

بهترین روش پیوند دادن صفحات به یکدیگر نیز پیوند صفحات مادر به فرزند است یعنی بهتر است کاربر از صفحه ی اصلی به صفحه ی فرعی هدایت شود.

آخرین نکته ای که باید در نظر بگیرید افزودن مقاله ها و محصولاتی است که از محبوبیت زیادی برخوردارند.

پیوند های ایجاد شده و لینک های وارد شده در سایت شما باید کاربران را به محبوب ترین ها و جدید ترین ها متصل کنند. بهترین کار این است که پیوند ها به صورت نوار در پاورقی وب سایت یا در کناره های وب سایت قرار بگیرد تا در همه ی صفحات و پست ها نمایش داده شود.

از طرفی کاربر به راحتی بتواند به مطالب محبوب و جدید به راحتی دسترسی پیدا کند. از طرفی با این کار زمان حضور کاربران در سایت نیز افزایش پیدا می کند و باعث تاثیر مثبت بر سئوی داخلی سایت می شود.

تگ کلمات کلیدی

در سئوی داخلی استفاده از کلمات کلیدی مهم ترین نکته ای است که باید در طراحی سایت ارزان به آن توجه ویژه داشته باشند. زیرا اگر کلمات به صورت درست و به جا استفاده شوند و در جای مناسبی قرار بگیرند و معانی کلمات با محتوای پیج یکسان باشند.

در نتیجه موتور جست‌وجوی گوگل به صورت خودکار آن را معتبر تشخیص داده و وارد رتبه بندی سایت می‌کند از این رو این سایت ها در جستوهای اولیه نشان داده می شوند.

به طور کلی با توجه به آمار به دست آمده از گوگل تعداد استفاده از کلمات کلیدی موجود در داخل سایت دو الی پنج درصد کل متن می باشد و از طرفی بهتر است این کلمات کلیدی در اول جملات و پاراگراف ها استفاده شوند تا تاثیر مثبت بیشتری بر روی سئوی سایت داشته باشند.