تاثیر تجربه کاربری یا UX بر سئو سایت؛ یکی از فاکتورهای مهم در سایت ux و یا همان تجربه کاربردی می باشد، این فاکتور به دلیل اهمیت بالایی که دارد در هنگام طراحی باید به آن توجه بالایی داشته باشید.

سایتی که دارای یک تجربه کاربری خود است، برای گوگل جذاب تلقی می شود و گوگل به آن سایت اهمیت خواهد داد.

در این مقاله از آی تی مهر به تاثیر تجربه کاربری یا UX بر سئو سایت خواهیم پرداخت.

تأثیراتی که این فاکتور بر روی سایت می گذارد از مواردی است که باید به آن توجه شود که در ادامه این تأثیرات را برای شما بیان خواهیم کرد.

سال های زیادی است که کاربران برای آن که سایت خود را در صفحه اول گوگل قرار دهند تا بتوانند کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کنند فقط دست به دامن سئو شده اند. امروزه به دلیل پیشرفت کسب و کارها در اینترنت نقش سئوکارها پررنگ تر از قبل شده است.

تأثیر تجربه کاربری یا ux بر سئو سایت

تجربه کاربری (UX) چیست؟

تجربه کاربری که به لاتین به آن User Experience گفته می شود که امروزه ما این عبارت را به نام UX می شناسیم، میزان رضایت کاربران را به شما نشان خواهد داد.

به زبان ساده تر حس خوب و یا بدی است که کاربران در زمان استفاده از سایت شما به دست خواهند آورد گفته می شود.

اگر شما قصد دارید که بهترین نتیجه را در تعامل با کاربران به دست آورید بهتر است خود را به جای آن ها بگذارید. یکی از اصلی ترین قدم هایی که در این راه از اهمیت بالایی برخوردار است شناخت کاربران می باشد.

سایت شما باید بتواند نیازهای احتمالی کاربران را شناسایی کند و به خوبی تمامی این نیازها را پوشش دهد.

مطالعه بیش‌تر: UI و UX چیست؟

چرا تأثیر تجربه کاربری یا ux بر سئو سایت مهم است؟

در گذشته ها استفاده از سئو سایت بسیار ساده و آسان بوده است. شما در گذشته می توانستید با تولید چند محتوای سئو شده و دارای لینک های داخلی و خارجی قوی رتبه خوبی را در گوگل به دست آورید.

اما امروزه با توجه به الگوریتم‌های سئو گوگل شرایط را برای سایت ها سخت تر و پیچیده تر کرده است. رفتار کاربران و میزان رضایت آن ها بر روی سایت و رتبه ی سایت شما تأثیرات زیادی را به جای خواهد گذاشت.

گوگل با استفاده از الگوریتم هایی که دارد مدت زمان استفاده کاربران از سایت شما را تخمین می زند.

با سخت گیری هایی که امروزه گوگل در خصوص رتبه بندی و میزان کار پسند بودن محتوای شما به خود دیده است در صورتی که شما فاکتورهای مهمی مانند تجربه کاربر در سایت را جدی نگیرید می تواند بسیار به سایت شما ضرر برساند.

در صورتی که قصد دارید گوگل به شما و سایتتان رتبه خوبی را بدهد بهتر است به فاکتورهای ذیل اهمیت دهید:

بهینه سازی محتوا یکی از اصلی ترین فاکتورهایی است که باید در نظر داشته باشید، شما با تولید محتوای با کیفیت بالا و ارزشمند می توانید نظر گوگل را به خود جلب کنید

طراحی ریسپانسیو و سازگاری با موبایل از دیگر فاکتورهایی است که باید به آن توجه داشته باشید. سایت شما باید با دستگاه های مختلف سازگاری داشته باشد.

کاربران زیاد دوست ندارد منتظر باز شدن سایت شوند، این امر باعث شده است یکی از فاکتورهای پر اهمیت سرعت بارگذاری صفحات باشد.

از دیگر فاکتورهایی که با طراحی سایت ارزان باعث جلب شدن گوگل به سایت شما می شود عبارت اند از:

به روز بودن محتوا

استفاده از مالتی مدیا

طراحی زیبا

پاپ آپ، تبلیغات، بنرها و …

لینک سازی داخلی

لینک سازی خارجی

کیفیت طراحی و بهینه ‌سازی سایت

ارتباط بین UX و سئو سایت

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که امروزه در خصوص سئو سایت در بین افراد مختلف و فعالان این حوزه می باشد تعریفی است که در خصوص سئو دارند.

در این تعریف مفهوم اصلی سئو به لینک سازی و استفاده از عبارت های کلیدی مرتبط با سایت می باشد، این در حالی است که این دو بخشی از معنی و کاربرد سئو سایت به حساب می آیند.

استراتژی که شما برای این دو فاکتور انجام می دهید در رتبه سایت و دیده شدن آن تأثیرات به سزایی به جای خواهد گذاشت اما داستان اصلی سئو سایت فقط بر اساس این دو فاکتور سازمان دهی نمی شود.

موتور های جستجو به خصوص گوگل از شاخص های زیادی برای بررسی یک سایت استفاده خواهند کرد، بنابراین برای این که شما بتوانید رتبه سایت خود را بالا ببرید باید تمامی شاخص ها را در وضعیت مطلوبی قرار دهید.

یکی از این شاخص ها لحاظ کردن تأثیر UX بر سئو سایت می باشد.

مطالعه بیش‌تر: با سئو هیچوقت زمین نمیخوری!

تأثیر تجربه کاربری در سئو

پیدا کردن و پیدا کردن دسترسی به سایت های مختلف نیازمند به جست و جو در گوگل می باشد.

عوامل مختلفی در پیدا کردن سایت مورد نظر به شما کمک می کند که می توان به مدت زمان بار گزاری سایت، محتوای سایت، بروز رسانی سایت، لینک سازی و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

هنگامی که سایت شما وضعیت خوب و مناسبی را به دست آورده باشد و مواردی که برای شما ذکر کردیم را داشته باشد باعث می شود که سایت شما تجربه کاربری مطلوبی را داشته باشد.

این موضوع باعث می شود که رتبه شما در موتورهای جست و جو تأثیر داشته باشد و رتبه بهتری را کسب کنید.

داشتن رضایت کاربران و چرخیدن آن ها در سایت شما به فرایند بهبود سئو سایت شما کمک شایانی خواهد کرد.

همان طور که ذکر شد تأثیرات تجربه کاربری و یا UX در سئو دارای اهمیت بالایی است زیرا باعث افزایش رتبه شما می شود.

هر چه میزان رتبه و جایگاه شما در نتیجه موتورهای جست و جو بالاتر رود میزان بازدید سایت نیز افزایش پیدا می کند. این امر به شدت در کسب و کار شما تأثیرات مثبتی خواهد گذاشت.

فاکتورهای مؤثر UX در سئو

حال که شما با اهمیت و تأثیرات UX بر روی سایت آشنایی پیدا کردید و می دانید که موتورهای جست و جو برای ارائه دادن تجربه کاربری خوب به شدت ارزش قائل هستند، می خواهیم شما را با فاکتورهای مهم در رضایت کاربری آشنا کنیم تا در این راه بهتر عمل کنید.

عواملی که در ادامه به شما خواهیم گفت مانند کیفیت طراحی سایت از مهم ترین و تأثیرگذارترین عواملی هستند که در UX سایت دارند. این عوامل عبارت اند از:

بهینه سازی محتوا

طراحی ریسپانسیو و سازگاری با موبایل

سرعت بارگذاری صفحات سایت

کیفیت طراحی سایت و بهینه ‌سازی ساختار آن