Google Analytics یک سرویس تجزیه و تحلیل وب سئو سایت است که آمار و ابزارهای تحلیلی اولیه را برای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) و اهداف بازاریابی ارائه می دهد. این سرویس بخشی از پلتفرم بازاریابی گوگل به شمار می رود و برای هر فردی که حساب Google داشته باشد به صورت رایگان در دسترس است. در این مقاله از آی تی مهر به معرفی گوگل آنالیتیکس می‌پردازیم.

گوگل آنالیتیکس برای ردیابی و بررسی عملکرد وب سئو سایت و جمع آوری بینش بازدیدکنندگان کاربرد دارد.

این می ‌تواند به سازمان ‌ها کمک کند تا منابع اصلی ترافیک کاربران را تعیین کنند، موفقیت فعالیت ‌ها و کمپین ‌های بازاریابی خود را بسنجند، اهداف تکمیل شده (مانند خرید، افزودن محصولات به سبد خرید) را ردیابی کنند، الگوها و گرایش ‌ها را در تعامل کاربر کشف کنند و سایر اطلاعات بازدیدکنندگان مانند اطلاعات جمعیتی را به دست آورند.

وب‌ سایت ‌های خرده‌ فروشی کوچک و متوسط اغلب از Google Analytics برای به دست آوردن و تجزیه و تحلیل رفتارهای تحلیلی مختلف مشتری استفاده می‌کنند که می ‌تواند برای بهبود کمپین ‌های بازاریابی، افزایش ترافیک وب ‌سایت و حفظ بهتر بازدیدکنندگان استفاده شود.

گوگل آنالیتیکس یکی از بهترین ابزارهای تحلیل وب در بازار امروز است.

بیش از 50 میلیون وب سایت در سراسر جهان به این برنامه قدرتمند و قوی دسترسی دارد. هر وب ‌سایتی می ‌تواند از Google Analytics استفاده کند تا درک بهتری از آنچه بازدیدکنندگان در سایت انجام می‌دهند به دست آورد.

این ابزار رایگان ردیابی و تجزیه و تحلیل داده های مهم را آسان می کند. گزارش های زیادی وجود دارد که می توانید با استفاده از GA به آنها دسترسی داشته باشید. برخی از داده ها ساده هستند، در حالی که برخی دیگر کمی پیچیده تر هستند.

در ادامه با این ابزار بیشتر اشنا خواهید شد.

معرفی گوگل آنالیتیکس

معرفی گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس یک برنامه رایگان تجزیه و تحلیل وب سایت است که به مدیران وب سایت کمک می کند تا ترافیک سایت را تجزیه و تحلیل کنند. این یکی از بسیاری از ابزارهای ارائه شده توسط گوگل برای معیارهای وب سایت است.

به طور خلاصه، این پلتفرم تصویر کاملی از عملکرد سایت شما به شما ارائه می دهد. گوگل آنالیتیکس طیف گسترده ای از داده ها را جمع آوری می کند و گزارش های روشنگری تولید می کند. شما می توانید از این گزارش ها برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با وب سایت خود و بازدیدکنندگان آن استفاده کنید.

ردیابی الگوهای ترافیک و رفتار بازدیدکنندگان به شما این امکان را می دهند که اثربخشی سایت سئو خود را همراه با حضور کلی دیجیتال خود بررسی کنید.

مطالعه بیش‌تر: طراحی سایت ارزان

کاربرد گوگل آنالیتیکس

اگر این اولین آشنایی شما با گوگل آنالیتیکس است، ممکن است از خود بپرسید که این همه هیاهو برای چیست.

یک مکان خوب برای شروع پاسخ به این موضوع، در نظر گرفتن مبحث دیجیتال مارکتینگ است. برای انواع مشاغل، اینترنت فرصتی بی نظیر برای دستیابی به مخاطبان جدید، گسترش آگاهی از برند و افزایش فروش ارائه می دهد.

با استفاده از گوگل آنالیتیکس، می توانید درک درستی از فعالیت بازاریابی خود، نحوه عملکرد کمپین های شما و آنچه که مشتریان شما تمایل دارند به آن پاسخ دهند به دست آورید.

این ابزار به شما این شانس را می دهد که لایه های دقیق اطلاعات مربوط به کانال های آنلاین خود را دریافت کنید. سپس می توانید رویکرد خود را برنامه ریزی و تنظیم کنید و بفهمید که آیا کار می کند و چه چیزی نیاز به تغییر دارد.

یکی از مفیدترین چیزها در مورد GA این است که پس از راه اندازی، تلاش نسبتا کمی برای دریافت گزارش های دقیق نیاز است.

آمار روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه در مورد عوامل مختلف را می توان به طور خودکار تولید کرد و با سهامداران کلیدی در یک سازمان به اشتراک گذاشت. همچنین می‌توانید اطلاعات را در هر زمان برای نظارت بر تأثیر کمپین‌ها، بهبود کانال‌ها یا تغییرات وب‌سایت مرور کنید.

تجزیه و تحلیل وب، به طور کلی، یک مهارت دیجیتال ضروری برای کسانی است که در بازاریابی دیجیتال یا نزدیک به آن کار می کنند. با دوره آنلاین ما در مورد تجزیه و تحلیل وب، می توانید شروع به یادگیری برخی از روش های استفاده از داده ها توسط مشاغل کنید.

مطالعه بیش‌تر: تکنیک های هوشمندانه افزایش رتبه در گوگل

تفاوت آنالیتیکس با سرچ کنسول

تفاوت آنالیتیکس با سرچ کنسول

در زمانی که تجارت الکترونیک در طول دهه 1990 مطرح شد، اندازه گیری ترافیک وب برای اولین بار به عنوان مهم ترین وسیله برای تصمیم گیری برجستگی یک وب سئو سایت در نظر گرفته شد. از آنجا که بازاریابان پیشرفته باهوش تر شدند، از بین بردن محبوبیت و دیده شدن یک وب سایت به طور قابل ملاحظه ای جامع تر بود

کنسول جستجوی گوگل که قبلاً به عنوان Google WebMaster شناخته می شد، یک سرویس رایگان است که به شما کمک می کند رتبه سئو سایت خود را بهینه کنید. می‌ توانید از آن برای درک تعداد افرادی که از وب‌ سایت شما بازدید می ‌کنند استفاده کنید.

همچنین به شما کمک می کند بفهمید کدام صفحات در وب سایت شما شناخته شده ترین هستند. همچنین می تواند به شما در یافتن و رفع خطاهای وب سایت، ارسال نقشه سایت، ارائه پیشنهادات و غیره کمک کند. گوگل آنالیتیکس یک سرویس تجزیه و تحلیل وب رایگان است که توسط گوگل ارائه می شود تا به شما در بررسی ترافیک سئو سایت خود کمک کند.

مزایای گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس دارای مزایا و محدودیت های متمایز است. مزایا به طور کلی به قدرتمند، رایگان و کاربرپسند بودن پلت فرم مربوط می شود. Google Analytics همچنین مزایای زیر را ارائه می دهد.

این سرویس رایگان، آسان برای استفاده و مبتدی دوستانه است.

Google Analytics انواع معیارها و ابعاد قابل تنظیم را ارائه می دهد. با استفاده از این پلت فرم می توان انواع مختلفی از بینش های مفید را به دست آورد.

Google Analytics همچنین شامل بسیاری از ابزارهای دیگر مانند تجسم داده ها، نظارت، گزارش، تجزیه و تحلیل پیش بینی و غیره است.

مطالعه بیش‌تر: رتبه اول گوگل | جایگاهی که با رعایت این نکات دور از دسترس نیست

شرکت ها از گوگل آنالیتیکس برای چه استفاده می‌کنند؟

شرکت ها از گوگل آنالیتیکس برای چه استفاده می کنند؟

تا اینجای کار در معرفی گوگل آنالیتیکس، روی برخی از کاربردهای گسترده‌تر این سرویس تمرکز کرده‌ایم. اکنون توجه خود را به برخی از جزئیات معطوف می کنیم. همانطور که خواهید دید وقتی شروع به استفاده از پلتفرم می کنید، معیارهای مختلفی وجود دارد که می توانید آنها را پیگیری کنید. اما کسب و کارها از این داده ها برای چه استفاده می کنند؟

محک زدن

یکی دیگر از مفیدترین جنبه های گوگل آنالیتیکس، داده های بنچمارک است. اساساً، این به مشاغل این فرصت را می دهد که داده های خود را با سایرین در همان صنعت مقایسه کنند. این نه تنها به آنها اجازه می دهد تا عملکرد خود را ردیابی کنند، بلکه می تواند بینش ارزشمندی را در مورد مواردی مانند شناسایی روندها در سراسر صنعت ارائه دهد.

داده های بازدید کننده

ترافیک اینترنتی یک منبع ارزشمند برای شرکت هایی است که دارای وب سایت هستند. هدف بسیاری از مشاغل آنلاین این است که تا حد امکان بازدیدکنندگان مرتبط را به سایت خود هدایت کنند. با GA، می‌توانید از تعداد افرادی که در بازه‌های زمانی خاص بازدید می‌کنند، از کجا آمده‌اند، چه مدت می‌مانند و کجا می‌روند، ایده بگیرید. همه این عوامل در انتخاب های فنی و بازاریابی ارزشمند هستند.

سازگاری

وقتی صحبت از مواردی مانند طراحی محتوا می شود، تجزیه و تحلیل داده ها می تواند نقش مهمی ایفا کند.

گوگل آنالیتیکس اطلاعاتی درباره نحوه دسترسی مشتریان به سایت یا برنامه شما ارائه می دهد. با توجه به برجسته بودن تلفن های هوشمند این روزها، سازگاری طراحی سایت ها با طیف وسیعی از دستگاه ها، صفحه نمایش ها و مرورگرهای اینترنت بسیار مهم است. کسب‌وکارها باید بدانند که کاربرانشان چگونه مرور می‌کنند، و به نوبه خود، چگونه محتوایی ایجاد کنند که در خدمت آن کاربران باشد.

بهینه سازی محتوا

انواع محتوای آنلاین وجود دارد که برای همه اهداف استفاده می شود. علاوه بر کلمات و تصاویر نوشته شده، چیزهایی مانند ویدیوها، اینفوگرافیک ها، پادکست ها و داستان های بصری (مانند محتوای اسنپ چت) نیز وجود دارد.

چه برای تبلیغ این محتوا هزینه می‌کنید یا امیدوار هستید که به‌ طور ارگانیک عملکرد خوبی داشته باشد، می‌توانید عملکرد آن را پیگیری و آزمایش کنید.

This post is also available in: Arabic English