سئو چیست؟

این عبارت به معنای بهبود سایت شما برای افزایش دیدن آن توسط مخاطبین است.

هنگامی که مردم محصولات یا خدمات مرتبط با کسب‌و‌کار شما را در گوگل، بینگ و سایر موتورهای جستجو، جستجو می‌کنند، هر چه صفحه‌های شما در نتایج سرچ‌ها بهتر دیده شود، احتمال بالاتری برای جلب توجه و جذب مشتریان بالقوه و فعلی به کسب‌وکار خود خواهید داشت.

سئو بخش بسیار مهم و اساسی بازاریابی دیجیتال می‌باشد، زیرا افراد هر ساله میلیاردها جستجو انجام می‌دهند که اغلب با هدف تجاری برای یافتن اطلاعات در مورد محصولات و خدمات می‌باشد.

دیده شدن بهتر، بیشتر و بالاتر در نتایج جستجوی گوگل، نسبت به رقبای شما می‌تواند تاثیر مهمی بر نتیجه شما داشته باشد.

الگوریتم گوگل تا حدی از کلمات کلیدی برای تعیین رتبه‌بندی صفحات استفاده می‌کند، بهترین راه برای کلمات کلیدی خاص، انجام سئو است.

سئو در اصل راهی است که به گوگل بگوید یک وب سایت یا صفحه وب در مورد موضوعی، خاص می‌باشد.

برای خدمات سئو سایت می‌توانید از مشاوران آی تی مهر کمک بگیرید.

چرا آشنایی با الگوریتم‌های گوگل مهم است؟

الگوریتم سئوی گوگل چیست؟

واژه الگوریتم که بیشتر در ریاضیات و برنامه‌نویسی کاربرد دارد به معنی لیستی از قوانین و دستوراتی است که یک کامپیوتر آنها را اجرا می‌کند تا وظیفه‌ای که به آن داده شده است را تکمیل کند.

پس از اینکه چیزی را در گوگل جستجو می‌کنیم نتایج بسیاری را برای ما می‌آورد، الگوریتم‌های گوگل سیستمی پیچیده است که از طریق آن بهترین نتایج مطابق با عبارت جستجو شده را برای ما به نمایش در می‌آورد.

الگوریتم‌های سئو گوگل یک سری فاکتورهایی را درون یا بیرون از صفحه بررسی می‌کند و با توجه به آنها رتبه‌بندی سایت‌ها را انجام می‌دهد. گوگل با این سیستم و قانون خود مشخص می‌کندکه چه سایت‌هایی برای عبارتی که ما آن را جستجو کرده‌ایم، معتبر هستند.

الگوریتم سئو به مجموعه‌ای از قوانین با فرمول‌های منحصر به فردی می‌گویند که موتور جستجو از آن برای تعیین اهمیت یک صفحه وب استفاده می‌کند، به بیانی دیگر فرآیندی که توسط آن محتوا را برای جستجو بهینه می‌کنید.

الگوریتم گوگل چقدر مهم است؟ اگر شما از کارشناسان و متخصصان حوزه سئو هستید یا جز صاحبان کسب‌و‌کاری هستید، می‌خواهید سایت خود را ارتقا دهید یا اعتبار بیشتری بدست آورید، باید با الگوریتم‌های گوگل و تاثیر آن بر سئو آشنایی داشته باشید.

در دنیای امروز بحث سئو و رتبه‌بندی صفحات وب بسیار شنیده می‌شود و بسیاری از افراد از راههای مختلف به دنبال بالا بردن رتبه وب سایت خود در گوگل هستند.

ما قصد داریم به بررسی جدیدترین الگوریتم‌های گوگل یا همان الگوریتم‌های سئویی بپردازیم و نقش هر کدام را در بالا بردن اعتبار سایت شما توضیح دهیم.

در واقع الگوریتم گوگل نقش بسیار زیاد و حساسی در رشد و رتبه گرفتن وب سایت‌ها دارد. با ما همراه باشید تا به بررسی مهمترین عوامل رتبه‌بندی گوگل بپردازیم زیرا شناخت آنها به بهبود رتبه سایت شما کمک فراوانی خواهد کرد.

برای خدمات طراحی سایت می‌توانید از مشاوران آی تی مهر کمک بگیرید.

تغییرات الگوریتم سئو گوگل در سال ۲۰۲۲

تغییرات الگوریتم سئو گوگل در سال 2022

گوگل به‌روزرسانی و تغییرات زیادی از سال 2022 در الگوریتم خود به شرح زیر ایجاد کرده است:

1- تعامل کاربر

امسال ارزش و جایگاه کاربر و تعامل آن بیش از 2 برابر شده است و این عامل را به پنجمین الگوریتم گوگل در سال 2022 تبدیل کرده است.

هدف ما در تیم آی‌تی‌مهر و در سال جدید 1401 ایجاد رضایت کاربرها و افزایش تعامل در کسب و کار شما بر اساس هدف و نیاز کاربری‌تان می‌باشد.

از مهمترین نیازهای بشر، داشتن ارتباط و تعامل با دیگران است و این هدف در هر سایتی نیز مطرح می‌شود. سایت آی‌تی‌مهر، طلوع توانایی تعامل با کاربران را ارزش و مهم می‌داند بنابراین با هدف اشتراک گذاری موارد مهمی چون ایده‌ها، اطلاعات و انواع مطالب آموزشی سعی بر این دارد که فضایی ارتباطی و تعاملی قوی برقرار کند.

2- انتشار محتوای جدید و جذاب

با توجه به موضوع اصلی و اولیه مطرح شده، انتشار محتوای جذاب به کاربران احساس امنیت و اطمینان می‌دهد.

همچنین گوگل به تولید محتوای آپدیت شده و جدید، اهمیت بسیار زیادی می‌دهد به طوریکه بعد از انتشار محتوایی اصلی و ارگانیک، اغلب در صفحه نخستین گوگل دیده می‌شوید.

اگر هم محتوایی موجود نباشد، سایتی هم برای کسب رتبه وجود نخواهد داشت. در نتیجه تاثیر محتوا در سئو سایت نقش بسیار مهمی در بهینه‌سازی یک سایت دارد، زیرا گوگل تا به امروز بر کیفیت محتوا تاکید زیادی داشته است.

3- بهینه‌سازی توضیحات متا

در زمینه‌های رتبه‌بندی شاید به انداره نوع محتوا اهمیت توضیحات متا یا Meta description

نداشته باشد، اما باز هم از نکات کلیدی سئو در محتوا به شمار می‌رود. با این تفاسیر این عامل به عنوان الگوریتم‌های گوگل در سال 1401 نسبت به سال گذشته اهمیت کمتری دارد اما همچنان مهم و حیاتی است.

به خاطر داشته باشید که توضیحات متا در گوگل قابل مشاهده می‌باشد. وقتی که شما در میان صفحات گوگل هستید، تنها متا و عنوان را می‌بینید و همین دو عامل مهم است که به کاربران در انتخاب‌هایشان کمک خواهد کرد.

4- تاثیر بک لینک در سئو سایت

جایگاه چهارم در الگوریتم‌های گوگل متعلق به بک لینک می‌باشد. این عامل نسبت به عوامل قبل جایگاه کوچکتری را اشغال کرده است، اما همچنان حائز اهمیت است.

بک لینک‌ها مربوط به زمانی است که هوش مصنوعی گوگل به اندازه کافی برای ارزشیابی کیفیت و اصالت محتوای وب، عملکرد کافی و مناسب نداشت و برای انجام این کار به وب سایت‌های دیگری نیاز داشت. یک سایت تا زمانی که مخاطبی نداشته باشد شانسی در دریافت و گرفتن رتبه هم نخواهد داشت.

رتبه‌هایی که گوگل در صفحات جستجوها به سایتها می‌دهد به رفتار کاربران در سایت بستگی دارد، این عامل به مدت زمانی که بازدید کنندگان یک وب سایتی را زیر و رو می‌کنند، وابسته است.

5- نقش سئو خارجی یا OFF-PAGE

به مجموعه عواملی که در خارج از یک سایت صورت می‌گیرد، سئوی خارجی گفته می‌شود. هدف از سئوی خارجی شناختن و معرفی هر چه بیشتر سایت به موتورهای جستجوی گوگل می‌باشد، در نتیجه باعث بالا رفتن رتبه وب سایت خواهد شد.

البته مدنظر داشته باشید که تاثیر این عامل نسبت به عوامل قبلی که گفته شد در الگوریتم‌های گوگل کمتر شده است.

برای طراحی سایت ارزان  می‌توانید از مشاوران آی تی مهر کمک بگیرید.

چرا آشنایی با الگوریتم‌های گوگل مهم است؟

چرا آشنایی با الگوریتم‌های گوگل مهم است؟

الگوها، الگوریتم‌ها و دستورالعمل‌ها برای مدیران سایتها بسیار مهم است، زیرا یک مدیر باید بداند چه محتوایی را به چه صورت ارائه بدهد تا بر طبق تعاریف گوگل یک مطلب مناسب باشد.

از چه تصاویر و کلماتی استفاده کند تا گوگل منظور دقیق محتوای سایت را دریابد و از همه مهمتر اینکه چگونه گوگل را متقاعد کند سایت او را به عنوان سایت برتر به کاربران معرفی کند. برای پاسخ به تک‌تک این سوالات لازم است با الگوریتم‌های گوگل و عملکردهایشان آشنا شوید و بدانید هر کدام با چه فیلتری مطالب شما را ارزشیابی می‌کنند.

الگوریتم‌های گوگل می‌توانند باعث کاهش افت رتبه و جریمه شدن سایتها شوند، این موارد زمانی اتفاق می‌افتد که از قوانین گوگل تخلف کنیم.

در اغلب موارد این الگوریتم‌ها به کاربران کمک می‌کنند، در واقع این الگوریتم‌های گوگل بوده‌اند که باعث ایجاد نتایج جستجو، رقابت بین سایت‌ها و حتی بالا رفتن رتبه‌ی وب سایت‌ها شده‌اند.

الگوریتم سئو گوگل در سال ۲۰۲۲

در سال 2022 الگوریتم‌های جدید و پیچیده‌ای از گوگل مشاهده شد که در فهرست مهمترین عوامل در رتبه گرفتن یک سایت قرار گرفت.

تلاشی که برای اولین بار در سال 2009 شکل گرفت امروزه بسیار کامل و جامع‌تر شد. گوگل توانسته است با ارائه خدمات سریع به کاربران و آمار بالاترین جستجوها، بهترین تجربه کاربری را برای مخاطبان خود ایجاد کند.

باید برای ادامه مسیر یک استراتژی و برنامه مناسبی برای سئو وب سایتتان داشته باشید که شامل یک صفحه جذاب و خواسته کاربر باشد.

همیشه به یاد داشته باشید که هدف اصلی رتبه گرفتن یک سایت، افزایش تعامل و بازخورد یک بازدید کننده و مخاطب از سایت شما است که گوگل به این عوامل رتبه خواهد داد.

آینده سئو چه می‌شود؟

موضوع داغ این روزها که بسیاری از افراد در خصوص آن صحبت می‌کنند، سئو است.

گوگل همواره در پی این است که تا با راه‌اندازی و معرفی الگوریتم‌های جدید، بهترین و مناسب‌ترین پاسخ را به جستجوهای کاربران ارائه دهد. اخیرا هوش مصنوعی گوگل روی کارآمده و همه چیز خیلی متفاوت‌تر از دهه‌های اول رونمایی از این موتور جستجو، شده است.

آینده سئو هر چه که باشد از اهمیت آن کاسته نخواهد شد، بلکه الگوریتم‌های سخت‌گیرانه و دقیق‌تری جایگزین خواهد شد تا کاربران تجربه‌ای عالی از جستجو در گوگل را داشته باشند.

اما از بین صدها الگوریتم و قانون متفاوت که گوگل برای سئوی سایت در نظر گرفته است، برخی از آنها پراهمیت‌تر هستند.

نتیجه‌گیری

بدانید که در دنیای رقابتی امروزه، هر قدم کوچک در این مسیر، به رشد شما در گوگل کمک خواهد کرد. در این مطلب با جدیدترین و مهمترین تکنیک‌های به روز سئو همراه شما بودیم.

برای رسیدن به رتبه‌های برتر گوگل در صفحه نخست باید به این موضوع توجه داشته باشید که همواره جدیدترین تکنیک‌های سئو را اعمال کنید. امیدوارم که مطالعه این متن برای شما عزیزان کاربردی و مفید بوده باشد.

فراموش نکنید که سئو امر بسیار مهمی است که همواره باید در حال پیگیری و یادگیری آن باشید. در صورت داشتن هر گونه ابهام یا پرسش در خصوص جدیدترین الگوریتم و تکنیک‌های سئو سایت و مهمترین مواردی که باید به آن توجه کنید، می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

This post is also available in: Arabic English